Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine u četvrtak je ponovno optužio hrvatsku policiju da krši međunarodno pravo i i bilateralne sporazume prisilnim vraćanjem ilegalnih migranata u BiH koje pritom zlostavlja i ustvrdio da je to i slučaj 18 ozlijeđenih ilegalnih migranata pronađenih u okolici Velike Kladuše.
“Prema dosadašnjim indicijama i informacijama kojima raspolažemo migrante je jučer kod Velike Kladuše hrvatska policija zatekla te ih je, kako su nam migranti kazali, fizički zlostavljala, upotrebljavala prisilu i onda ih dovela na vrlo nepristupačan teren gdje ih praktično natjerala niz jednu vrlo strmu liticu da se vraćaju unutar BiH”, rekao je ministar Dragan Mektić.
Između ostalog oni “su i u padovima zadobili razne tjelesne ozljede”, izjavio je ministar sigurnosti BiH za regionalnu televiziju N1.
U tijeku je istraga kako bi se utvrdilo jesu li hrvatski granični policajci protjerujući ilegalne migrante ujedno povrijedili teriorijalni integriret BiH prešavši na njen teritorij, rekao je.
“Postoje indicije da se i to dogodilo”, kazao je Mektić.
Nakon što je u okolici Velike Kladuše granična policija BiH pronašla 18 ileganih migranata s tjelesnim ozljedama Tužiteljstvo BiH otvorilo je istragu i prikuplja informacija o tom slučaju.
Mektić je dodao da će ministarstvo u četvrtak sastaviti izvješće o tom slučaju i poslati Predsjedništvu BiH jer je riječ o međudržavnom problemu u odnosima s Hrvatskom.
Ponašanje hrvatske policije za Mektića je “začuđujuće”. Postoji niz dokaza o protuzakonitom postupnju prema migrantima, rekao je ministrar.
“Ovo je problem s kojim se mora ići na Predsjedništvo BiH, ili najmanje na razinu vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH”, kazao je Mektić.
MUP je optužbe jučer odbacio i naveo da će slučaj istražiti.
“Prema do sada prikupljenim saznanjima, prilikom odvraćanja policijski službenici nisu uporabili sredstava prisile prema osobama zatečenim u pokušaju nezakonitog prelaska državne granice, niti su na osobama bile vidljive ozljede niti je itko zatražio liječničku pomoć, a niti je o navodnim ozljedama izvijestila granična policija BiH prilikom međusobnog kontakta.”, izvijestili su iz MUP-a.
Podsjetimo, pozivajući se na neimenovane izvore portal Klix tvrdi kako su migrante na teritorij BiH nezakonito prebacili pripadnici granične policije Hrvatske, koji su se povukli nakon što su ih opazili pripadnici Granične policije BiH.
“Ovo je prvi konkretni slučaj u kojem su potvrđeni navodi dužnosnika BiH o tome da susjedna zemlja krši suverenitet BiH ilegalnim upadima policajaca na teritorij pod kontrolom službenog Sarajeva”, piše ovaj portal.
Kooordinator za skrb o migrantima u Velikoj Kladuši Jasmin Čehić izjavio je ranije za portal lista “Oslobođenje” kako su pronađeni migranti dobili liječničku pomoć u lokalnom domu zdravlja, kamo su ih doveli granični policajci.
Dovezeno je ukupno 18 migranata, od kojih je njih šest imalo teže tjelesne ozljede, uglavnom prijelome ekstremiteta, dok su ostali primljeni zbog lakših ozljeda.
“Prema njihovim izjavama oni su već bili prešli u Hrvatsku, nije poznato na kojem dijelu granice, ali ih je otkrila hrvatska policija i navodno su ih pretukli, oduzeli im novac i mobitele, a onda prebacili preko granice na teritorij BiH”, izjavio je Čehić.
Iz Granične policije BiH ništa od ovih navoda nisu potvrdili uz obrazloženje kako po nalogu Tužiteljstva BiH još uvijek prikupljaju informacije ne bi li se točno utvrdilo što se zbilo s migrantima pronađenim kod Kladuše.
MUP: Policijski službenici nisu uporabili sredstava prisile
Vezano uz upite medija o postupanju hrvatske granične policije prema stranim državljanima MUP je poslao priopćenje.
Jučerašnjeg dana između 20 i 21 sat policijski službenici na zaštiti državne granice PU karlovačke su na području Buhača zatekli u odvojenim skupinama ukupno 18 punoljetnih muških osoba u pokušaju nezakonitog prelaska državne granice, koji su od te namjere odvraćeni.
Nakon nekog vremena spomenute osobe su na području BiH zatekli i službenici Granične policije BIH, koji su kontaktirali službujućeg šefa smjene PGP Cetingrad i o navedenome ga izvijestili.
Prema do sada prikupljenim saznanjima, prilikom odvraćanja policijski službenici nisu uporabili sredstava prisile prema osobama zatečenim u pokušaju nezakonitog prelaska državne granice, niti su na osobama bile vidljive ozljede niti je itko zatražio liječničku pomoć, a niti je o navodnim ozljedama izvijestila granična policija BiH prilikom međusobnog kontakta.
Kao i u svim slučajevima ovakvih navoda o postupanju policije, Ministarstvo unutarnjih poslova će detaljno ispitati istinitost navoda o ozljedama osoba, kao i istinitost navoda o uporabi sredstava prisile, stoji u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa