Vijeće ministara BiH nije se u utorak usuglasilo da se posebnom odlukom izdvoji 12,5 milijuna maraka (oko 6,3 milijuna eura) za financiranje izbora.
Protiv toga su bili hrvatski dužnosnici iz HDZ-a BiH, a njihov ministar financija i riznice Vjekoslav Bevanda ustvrdio je kako je takva odluka protivna zakonu budući BiH nema usvojen proračun. Za takvu pak odluku glasali su srpski i bošnjački ministri, no nije prihvaćena jer su sva tri hrvatska ministra bila protiv.
Danas istječe 15-dnevni rok za odobravanje novca za održavanje izbora kako to predviđa Izborni zakon nakon što je Središnje izborno povjerenstvo (SIP) donijelo odluku o raspisivanju općih izbora za 2. listopada ove godine.
Reagirao visoki predstavnik Schmidt
Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini oglasio se na Twitteru nakon što Vijeće ministara BiH nije osiguralo novac za održavanje izbora zbog protivljenja HDZ BiH.
– Glasovanje je temeljno pravo građana u demokratskom društvu, a financiranje izbora je zakonska obveza. Pozivam sve članove Vijeća ministara da rade svoj posao i odobre sredstva, rekao je visoki međunarodni predstavnik u objavi na Twitteru.
“Voting is a fundamental right of citizens in a democracy, and financing of elections is a legal requirement. I call on all members of the Council of Ministers to do their jobs and authorize the funding,” said the High Representative Christian Schmidt.
— OHR BiH (@OHR_BiH) May 19, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Američko ministarstvo kritiziralo odluku hrvatskih predstavnika
Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH je u četvrtak upozorio kako su zbog kašnjenja s izdvajanjem novca morali biti otkazani pojedini natječaji za izborne aktivnosti. Upozorio je i da će se morati osigurati više novca od prvotno planiranih 6,3 milijuna eura zbog poskupljenja koja su se u međuvremenu dogodila.
Američko veleposlanstvo kritiziralo je HDZ BiH zbog nepodržavanja odluke na Vijeću ministara o izdvajanju novca za izbore, dok su iz izaslanstva Europske komisije u BiH pozvali da se što prije riješe prijepori vezani za izborni proces.
U petak u Sarajevo stiže i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel čiji je dolazak ranije najavio hrvatski premijer Andrej Plenković, navodeći ga kao poticaj za postizanje dogovora između hrvatskih i bošnjačkih stranaka oko izbornog zakona.
Tekst se nastavlja ispod oglasa