Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u petak od Suda BiH da političaru i medijskom tajkunu Fahrudinu Radončiću ponovo odredi mjere pritvora jer je procijenjeno kao je on odmah po izlasku iz zatvora u srijedu drastično prekršio mjere zabrane koje su mu izrečene.
Protiv Radončića je podignuta optužnica zbog ometanja pravosuđa i trgovine utjecajem, a on je odlukom Suda BiH 17. veljače pušten iz pritvora u kojemu je proveo 23 dana. Istodobno mu je izrečena mjera strogog kućnog pritvora do početka suđenja, uz zabranu kontaktiranja sa svjedocima te s novinarima ili medijima o pitanjima vezanim za istragu i podignutu optužnicu.
Radončić je ipak odmah po izlasku iz pritvora u Sarajevu novinarima koji su ga čekali prokomentirao cijeli proces tvrdnjom kako je riječ o “političkoj montaži”. “Ako vam netko montira da vršite pritisak na nepostojeće, nevažne, vama nepoznate ili nebitne svjedoke, najbolje znate kako se to naziva”, kazao je Radončić.
U Tužiteljstvu BiH procijenili su kako je to bilo izravno kršenje zabrane koju je izrekao sud. “Bili smo zadovoljni određivanjem kućnog pritvora, ali zbog toga što je optuženi prekršio mjere zabrane, uložili smo žalbu na navedenu odluku”, kazao je u petak glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.
Prema onome što je u srijedu odredio Sud BiH, Radončić ne smije izlaziti iz svog stana, a policija ima zadaću dva do tri puta dnevno provjeravati poštuje li on tu mjeru.
Političko djelovanje nije mu izrijekom zabranjeno no on, primjerice, ne može sudjelovati u radu Doma naroda državnog parlamenta, u kojemu je zastupnik, sve dok mu je kretanje ograničeno.
SDA opovrgava dogovor s Radončićem oko Predsjedništva BiH
Na ročištu, koje je održano u utorak pred Sudom BiH kako bi se odlučilo o tome hoće li mu biti određen pritvor, Radončić je odlučno inzistirao na svojoj nedužnosti, kao i na tvrdnji da je njegovo uhićenje rezultat političkih spletki. Kazao je kako je time netko želio spriječiti provedbu dogovora po kojemu bi on na izborima 2018. bio zajednički kandidat njegovog Saveza za bolju budućnost (SBB) i Stranke demokratske akcije (SDA) za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.
Ta je Radončićeva izjava izazvala niz reakcija istaknutih članova SDA koji su postavili pitanje tko je i kada sklopio takav dogovor.
Predsjednik SDA i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović nakon toga je opovrgnuo da je s Radončićem postigao sličan dogovor. “SDA će imati svog kandidata za Predsjedništvo BiH na izborima 2018.”, kazao je Izetbegović u intervjuu za televiziju N1. Istodobno je izrazio uvjerenost kako će koalicija SBB-a i SDA opstati jer je to zajednički interes.
Iz SBB-a su pak reagirali priopćenjem u u kojemu su neizravno ustvrdili kako je dogovora ipak bilo te kako je riječ o “očevidno različitim shvaćanjima razgovora vođenih u četiri oka”. Iz Radončićeve stranke su istodobno zaprijetili napuštanjem koalicije navodeći kako im to “neće biti nikakav problem” ukoliko u SDA prevladaju takve želje.
Koalicija SBB-a i SDA pred velikom je kušnjom kroz očekivani proces imenovanja novog državnog ministra prometa i komunikacija. To je mjesto upražnjeno otkako je iz vladajuće koalicije izbačena Demokratska fronta (DF) Željka Komšića, a trebao ju je popuniti kandidat SBB-a Bakir Dautbašić. On je pak uhićen i optužen zajedno s Radončićem zbog utjecaja na svjedoke u procesu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija, vođe jedne od balkanskih kriminalnih skupina optuženog za krijumčarenje drogom, iznude i ubojstvo.
SBB unatoč optužnici i dalje inzistira na Dautbašiću kao na svom jedinom kandidatu za ministra, no tome se protivi cijeli niz stranaka iz vlasti i iz oporbe, jer bi imenovanje osobe koja je pod optužnicom bilo presedan.