Sve stranke članice Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH koje predvodi HDZ BiH, uz iznimku HDZ-a 1990. nastupit će na predstojećim općim izborima u BiH u velikoj predizbornoj koaliciji za sve razine vlasti, objavljeno je u petak u Mostaru.
Stranke su se dogovorile o suradnji kako bi dobile što više glasova Hrvata i onemogućile da im brojniji Bošnjaci ne nametnu člana predsjedništva i uspostave vlade protivno većinskoj volji pripadnika hrvatskog naroda.
Nakon sjednice predsjedništva HNS-a objavljeno je zajedničko priopćenje u kojemu se navodi da će stranke bez obzira na način nastupa na izborima najavljenima za listopad stvarati koalicije sa strankama članicama HNS-a.
“Sve stranke članice HNS-a izjasnile su se da neće sklapati partnerstva i koalicije nakon općih izbora sa strankama s hrvatskim predznakom koje nisu članice HNS-a, a partneri za formiranje vlasti nakon izbora su izabrani legitimni predstavnici druga dva konstitutivna naroda”, navodi se u priopćenju.
Predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović, koji je i predsjednik HDZ-a, izrazio je očekivanje da će stranke okupljene oko velikog bloka biti pobjednici među hrvatskim biračima.
“Stranke HNS-a će stvarati partnerstvo koje može osigurati hrvatskom narodu da nakon idućih izbora u vlasti budu legitimni predstavnici Hrvata na svim razinama, odnosno da kroz takvu zakonodavnu i izvršnu vlast gradimo strukturu europske BiH u kojoj će hrvatski narod biti apsolutno ustavno jednakopravan”, rekao je Čović na konferenciji za novinare u Mostaru. Pojasnio je kako je danas završena rasprava oko dogovaranja za izbore, a eventualano sudjelovanje HDZ-a 1990. u projektu ovisit će sada isključivo o volji drugih devet stranaka HNS-a.
Na upit novinara smatra li kako je HDZ 1990. sada ipak bliže stvaranju nove protuhrvatske Alijanse, Čović je niječno odgovorio.
Predsjednik glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić, koji je bivši predsjednik HDZ-a 1990., izrazio je žaljenje zbog odluke njegove stranke, ističući da ostaje uz projekt HNS-a.
“Ja sam uvjeren da taj projekt treba hrvatskom narodu, a u svakom slučaju i BiH i da će on ići dalje. Svaki odgovoran hrvatski političar trebao bi ga podržati s obzirom na ustavnu i stvarnu poziciju hrvatskog naroda”, rekao je Ljubić.
Predsjednik HDZ-a 1990. Martin Raguž rekao je kako njegova stranka ostaje uz HNS, ali se protivi stranačkome jednoumlju.
“Ne mislim da je u ovome trenutku rješenje izgubiti jednu vrstu političke konkurencije među hrvatskim strankama. Smatramo da HNS oko strateških pitanja treba biti otvoren i rekonstruirati se, a ne da se pretvara u jednu stranku”, rekao je Raguž.
Za predstojeće opće izbore u BiH zakazane za 12. listopada birat će se županijski, entitetski i državni parlamenti te članovi predsjedništva.
Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH čini deset stranaka koje predvode dva HDZ-a u BiH, a utemeljen je kao odgovor na poteze bošnjačkih stranaka da većinom glasova svojih birača nametne hrvatskog člana BiH predsjedništva i uspostavi vladu Federacije BiH bez sudjelovanja stranaka koje su na izborima 2010. osvojile najveći broj hrvatskih glasova.