Banjjolučki biskup Franjo Komarica usporedio je u utorak stradanje na Bleiburgu sa zločinima i protjerivanjima počinjenim u Banjoj Luci tijekom proteklog rata u Bosni i Hrecegovini.
“Mi smo ovdje Bleiburg. To je muka i to sam želio u Bleiburgu poručiti. Ljudi šta vi govorite ovdje. Dođite u Banju Luku pa vidite, tamo je Bleiburg. Gdje su Banjalučani, zašto su oni pobijeni, zašto je njima oduzeto pravo na identitet? Nemaju pravo na svoje rodno mjesto. To je Bleiburg za mene”, kazao je biskup Komarica nakon sastanka s predsjednikom Hrvatskog sabora Željkom Reinerom odgovarajući na pitanje novinara iz Republike Srpske zašto je išao u Bleiburg 14. svibnja gdje je predvodio misu za one koji su tamo stradali.
Zaborav o zločinima, gdje god oni bili počinjeni, ponavljanje je jednom počinjenog zla, kazao je biskup Komarica upozoravajući kako se danas na taj način pokušavaju zaboraviti progoni iz Banje Luke baš kao što se desetljećima pokušavala ignorirati istina o zbivanjima na Bleiburgu.
“Onaj tko to prešućuje time pokazuje svoje pravo lice”, kazao je banjolučki biskup.
Podsjećamo, prošli tjedan je sve dramatičnije stanje katoličke – uglavnom hrvatske populacije Banjolučke biskupije i Vrhbosanske nadbiskupije, u entitetu Republika Srpska, potaklo banjolučkog biskupa mons. dr. Franju Komaricu da se pismeno obrati svim zastupnicima 8. saziva Sabora RH na čelu s predsjednikom Sabora akademikom Željko Reinerom, te aktualnim članovima Vlade RH, na čelu s premijerom Tihomirom Oreškovićem.
Dosljedan sebi i svom poslanju i svjestan da se sprječavanjem potpunog fizičkog nestanka Hrvata s ovog dijela Banjolučke biskupije i Vrhbosanske nadbiskupije (Bos. Posavina) također sprečava i nestanak Katoličke crkve, biskup Komarica je uputio ovaj apel na konkretne adrese i institucije koje su po Ustavu RH dužne skrbiti o Hrvatima izvan RH.
I predsjednik Hrvatskog sabora je ocijenio kako su neopravdana nastojanja da se istina prešućuje pod bilo kojom izlikom.
“Bez istine nema ni pomirenja, jer pomirenja nema u tome da živimo u laži, pogotovo kada se radi o stvarima koje su prošlost od prije 70 ili 75 godina i posebno kada se radi o stvarima koje su povijesno jasne i dokazane”, kazao je Reiner dodajući kako sve nedužne žrtve zaslužuju podjednako poštovanje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa