Britanska kraljica Elizabeta II. u petak je, zadnjeg dana četverodnevnog posjeta Njemačkoj, posjetila nekadašnji koncentracijski logor Bergen-Belsen.
S mužem princom Philipom položila je vijenac na spomeniku žrtvama toga nacističkoga logora smrti u kojem su u Drugome svjetskom ratu ubijani Židovi, ratni zarobljenici i drugi.
U memorijalnome centru Bergen-Belsena kraljica se sastala s nekim preživjelima iz logora kao i s britanskim vojnim veteranima koji su 1945. oslobodili logor. Njemačka agencija dpa javlja da im je 89-godišnja kraljica posvetila mnogo više vremena nego što inače čini na javnim događajima.
U britanskom veleposlanstvu u Berlinu kažu kako je kraljica Elizabeta II. posebno zatražila da posjeti baš taj koncentracijski logor u sjevernoj Njemačkoj. Tako je prvi put nakon pet državnih i dva službena posjeta Njemačkoj otišla na mjesto holokausta.
Procjenjuje se da je u logoru Bergen-Belsenu bilo oko dvjesto tisuća zatvorenika, a 72 tisuće su umrle. Među žrtvama ovoga logora bila je i 15-godišnja Anna Frank, koja je nakon rata postala poznata po svom dnevniku u kojem je opisala skrivanje od nacista u Amsterdamu. Anna Frank umrla je 1945. od tifusa, navodno nekoliko dana prije oslobođenja logora.
Oko 20 tisuća sovjetskih ratnih zarobljenika stradalo je u Bergen-Belsenu na kraju Drugog svjetskog rata, kao i deseci tisuća drugih, uključujući i mnoge zatvorenike prevezene iz Auschwitza, Buchenwalda, Mauthausena ili Ravensbruecka pred savezničkom vojskom koja je napredovala.
Kad su u travnju 1945. oslobodili Bergen-Belsen, Britanci su snimili prve fotografije koje pokazuju strahote holokausta i nacističkih logora.
Tijekom posjeta Njemačkoj, Elizabeta II. sastala se s njemačkim predsjednikom Joachimom Gauckom i kratko razgovarala s kancelarkom Angelom Merkel.
Tijekom gozbe koju je u srijedu njemački predsjednik priredio u njezinu čast kraljica je upozorila na opasnost od “podjela” u Europi, a govor joj je bio prepun, piše France Presse, povijesnih referenci na Drugi svjetski rat, pad Berlinskog zida 1989. i ujedinjenje Njemačke godinu dana poslije.
U travnju je u povodu proslave 70. godišnjice oslobođenja Bergen-Belsena Gauck odao počast Britaniji, čiji su vojnici oslobodili logor.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa