Srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić poručio je u petak u Bruxellesu da ključni vanjskopolitički cilj Srbije ostaje članstvo u Europskoj uniji, te da će Beograd narednih godina postupno usklađivati svoju vanjsku, sigurnosnu i obrambenu politiku s Unijom, ali da ne misli uvoditi sankcije Rusiji kao što to već čini EU.
Govoreći pred diplomatima u Centru za europsku politiku u Bruxellesu Dačić je poručio kako Srbija ne dvoji o članstvu u EU kao prioritetu vanjske politike, unatoč činjenici da se nije pridružila sankcijama EU protiv Rusije niti će to činiti jer ima svoje “vlastite državne interese”.
“Svjesni smo svojih obveza i tu nema ništa sporno, a jedina stvar oko koje se ne slažemo s EU-om su sankcije Rusiji, koje ne možemo podržati baš kao što ne podržavamo embargo Rusije na uvoz hrane iz EU-a”, istaknuo je Dačić.
Srbijanski šef diplomacije ponovio je stajalište o neutralnosti u odnosu na NATO, istaknuvši da se s tom vojnom organizacijom surađuje kroz projekt “Partnerstvo za mir”, kao najviši stupanje veze s NATO za državu koja ne želi biti članicom tog saveza.
Dačić je naglasio i da Srbija želi nadoknaditi dosadašnje veliko zaostajanje zbog balkanskih kriza i sukoba.
Kako su izvijestili beogradski elektronički mediji, Dačić je ranije u petak nazočio screeeningu o pregovaračkom poglavlju u svezi vanjske politike te ukazao kako je postotak usuglašenosti vanjske politike Beograda s vanjskom politikom EU-a “bio više od 90 posto”.
Dačić je ocijenio i da prijepore o gradnji plinovoda Južni tok moraju rješavati EU i Rusija, ali da je Srbija s Rusijom o tom projektu potpisala ugovor koji nije sporan, budući nije članica Unije.
“Ne gradi se Južni tok zbog Srbije, nego zbog EU, a mi se ne možemo smrzavati samo da bismo ispali principijelni”, rekao je Dačić, istaknuvši da Srbija neće graditi plinovod ako se Moskva i Bruxelles ne dogovore, te podsjetio da Srbija ruski plin može dobijati samo preko Bugarske koja je članica EU-a.
Dačić je kao neutemeljene odbacio primjedbe o posjetu ruskog predsjednika Vladimira Putina Beogradu, istaknuvši kako ne vidi zašto je problem ako srpski dužnosnici razgovaraju s Putinom, a nije problem ako to rade vodeći zapadni političari od njemačke kancelarke do francuskog predsjednika.
Dačić je ocijenio kao “vidljivo” da Njemačka i neke zemlje članice EU ne žele izdvajati sredstva za nove članice iako su ta pravila dosad važila, te istaknuo kako očekuje da će Srbija još ove godine otvoriti prva poglavlja u pregovorima o pridruživanju Europskoj uniji.