Site icon narod.hr

EU, Moskva i IAEA: sjevernokorejsko testiranje je kršenje rezolucija i međunarodnog prava

epa05089344 An undated photo published by the North Korean Central News Agency (KCNA) supplied by Yonhap News Agency (YNA) on 06 January 2016 shows North Korea's top leader Kim Jong-un sign an order for the country to conduct a hydrogen bomb test. Pyongyang claimed a successful H-bomb test in a special broadcast, saying it occurred at 10 a.m. on the day. The announcement was made within hours after what looked like an artificially created earthquake was detected in the North's eastern region near its nuclear test site. EPA/North's Korean Central News Agency / HANDOUT SOUTH KOREA OUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Sjevernokorejski pokus hidrogenskom bombom, ako se potvrdi, “teško je kršenje” rezolucija UN-a i predstavlja “prijetnju” za sigurnost Sjeveroistočne Azije, izjavila je u srijedu šefica europske diplomacije Federica Mogherini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako se potvrdi, taj čin predstavlja teško kršenje međunarodnih obveza Sj. Koreje određenih s nekoliko rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a”, ocijenila je Mogherini, te “predstavlja prijetnju miru i sigurnosti čitave regije Sjeveroistočne Azije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u srijedu da bi navodno uspješno sjevernokorejsko testiranje hidrogenske bombe predstavljalo tešku povredu međunarodnog zakona ako se potvrdi.

“Takva djelovanja pogoršavaju stanje na korejskom poluotoku ionako obilježeno vrlo velikom mogućnošću vojnog i političkog sukoba”, rekla je glasnogovornica ministarstva Maria Zaharova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se utvrdi da je Sjeverna Koreja testirala hidrogensku bombu, to će biti “jasno kršenje” rezolucija UN-a i čin vrijedan dubokog žaljenja, kazao je šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Yukiya Amano.

Direktor agencije pozvao je Pjongjang da provede u cijelosti sve rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i poručio da je IAEA spremna pridonijeti rješenju nastavkom inspekcija.

Sjeverna Koreja u srijedu je objavila da je uspješno testirala prvu hidrogensku bombu, no nuklearni stručnjaci dvoje da se radilo o pravoj bombi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci skeptični da se radi o H-bombi

Stručnjaci za nuklearno naoružanje s velikim su podozrenjem u srijedu primili vijest o prvom sjevernokorejskom testiranju hidrogenske bombe, pojašnjavajući da zabilježena seizmička aktivnost odgovara puno slabijoj eksploziji.

Sjeverna Koreja je rano jutros po srednjoeuropskom vremenu objavila vijest o uspješnom testiranju hidrogenske bombe, nakon što su agencije za praćenje seizmičkih aktivnosti iz više zemalja detektirale potres magnitude 5,1 u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispititivanje nuklearnog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su još prošli mjesec sa sumnjom popratili priopćenje sjevernokorejskog vođe Kim Jong-Una da je njegova zemlja razvila moćnu H-bombu.

Više centara za praćenje seizmičkih aktivnosti u srijedu je zabilježilo potres u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispitivanja nuklearnog oružja, izvijestile su agencije navodeći kako se pretpostavlja da je potres vjerojatno izazvan ljudskim djelovanjem.

Geološka služba SAD-a izvijestila je da je u srijedu zabilježila potres magnitude 5,1 na oko 50-ak kilometara sjeverozapadno od Kiljua, nedaleko od mjesta za izvođenje nuklearnih pokusa Punggye-ri.

“Seizmološki podaci ukazuju da je eksplozija bila daleko slabija od onoga što bi očekivali od hidrogenske bonmbe”, izjavio je australski nuklearni stručnjak Crispin Rovere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na prvi pogled izgleda da je izveden uspješan nuklearni pokus, ali da druga faza nije dobro provedena, tj. eksplozija hidrogena”, dodao je Rovere.

Za političke analitičare, Kim Jong-Un mora požnjeti neki “uspjeh” prije nego Radnička partija organizira svoj prvi kongres u 35 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne vjerujem da se radi o H-bombi jer bi eksplozija bila puno jača. Mislim da je predstavljaju kao takvu jer ju je Kim Jong-Un nedavno spominjao”, ocijenio je Choi Kang, potpredsjednik Instituta za političke studije u Seulu.

Atomske bombe oslobađaju energiju oslobođenju fisijom elemenata poput uranija i plutonija. Njihova snaga je puno manja od hidrogenske bombe – ili termonuklearne – koja prvo koristi tehniku fizije, a potom nuklearne fuzije u lančanoj reakciji.

Najizoliraniji režim na svijetu, komunistička Sjeverna Koreja ima običaj hvaliti se svojim nuklearnim programom, a tvrdnje Pjongjanga je teško provjeriti. No, u rujnu prošle godine Institut za znanost i međunarodnu sigurnost (ISIS) je upozorio na početak izgradnje utvrđenog zdanja namijenjenog tretiranju radioaktivnog materijala u Yongbyonu, glavnom nuklearnom kompleksu u Sjevernoj Koreji, koji bi mogao služiti za obradu tritija.

Tritij je jedan od izotopa hidrogena i jedan od ključnih sastojaka za izradu termonuklearnih bombi.

“Da je testirana prava H-bomba, očitanja na Richterovoj ljestvici bi bila 100 puta veća, oko magnitude 7”, kazao je Bruce Bennet, analitičar u Rand korporaciji.

Prema njegovim riječima, radi se o eksploziji bombe jačine 10 do 15 kilotona, poput one bačene na Horošimu 1945. Ako je to ipak bila H-bomba, onda je moguće da fisija nije uspjela, smatra Bennet.

No, istaknuo je, Kim Jong-Un je izveo pokus za koji većina stručnjaka smatra da nije uspio.

“Da li će se sada osjećati obveznim pokušati izvršiti još jedan pokus prije kongresa PK u svibnju kako bi pokazao svijetu nuklearne kapacitete svoje zemlje”, zapitao se Bennett.

Ovo je četvrto testiranje nuklearnog oružja u Sjevernoj Koreji koja se nalazi pod sankcijama SAD-a i UN-a zbog njenih programa razvoja nuklearnog oružja i raketnih sustava.
Sjeverna Koreja je triput ispitala atomsku bombu koja koristi proces nuklearne fisije, 2006., 2009. i 2013. Zbog tih pokusa je više puta zaradila međunarodne sankcije. Hidrogenska bomba koristi se fuzijom i proizvodi puno jaču eksploziju, te bi uspješno hidrogenske bombe predstavljalo velik napredak u njezinu vojnom nuklearnom programu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version