Haićanski predsjednik Michel Martelly i dvadesetak političkih čelnika potpisali su odluku o raspisivanju izbora na Haitiju do kraja 2015., u nedjelju navečer uoči pete obljetnice katastrofalnog potresa.
“Dogovor o trajnom izlasku iz krize” postignut je nekoliko sati prije isteka mandata haićanskog parlamenta i dan uoči obilježavanja pete obljetnice razornog potresa 12. siječnja 2010.
Budući da parlament (99 zastupnika i 20 senatora) nije obnovljen jer nije bilo izbora, predsjednik Michel Martelly, protiv kojega se gotovo svakodnevno održavaju ulični prosvjedi, vladat će zemljom dekretima od 13. siječnja.
Po jednoj od točaka odluke, strane potpisnice se “obvezuju da će poduzeti sve kako bi se vratilo povjerenje u ustanove i kako bi se do kraja 2015. proveli parlamentarni izbori za dvije trećine senata i zastupnike te lokalni i predsjednički izbori”.
U okviru tog dogovora predviđa se formiranje novog izbornog povjerenstva od devet članova koje će birati institucije poput Katoličke i protestantske crkve, pripadnici vudu vjerovanja, seljaci, ženske i poduzetničke organizacije, sindikati, mediji i sveučilište.
Vlada i političke stranke neće biti zastupljeni u izbornom povjerenstvu.
Predviđa se i sastavljanje nove vlade nacionalnog jedinstva.
“Glavna zadaća vlade nacionalnog jedinstva jest stvoriti uvjete za lakše provođenje slobodnih, jasnih i neovisnih izbora”, ističe se u dokumentu.
Pet godina poslije katastrofalnog potresa u kojem je poginulo više od 300 tisuća ljudi, a oko dva milijuna ih ostalo bez krova nad glavom, Haiti, najsiromašnija zemlja zapadne hemisfere, i dalje je uvelike u neredu, na sramotu i tamošnje vlade i međunarodne zajednice. Oko 85 tisuća ljudi još živi u šatorima. Uvjeti života su im loši, trećina ih nema ni zahod, objavio je Amnesty International.
Humanitarne organizacije zahtijevaju rješenja, ali im politika i dalje stoji na putu jer haićanske vlasti nikako ne uspijevaju rasplesti višegodišnju političku krizu. Obnova je spora i Haiti još ne može stati na svoje noge.
Izvor: narod.hr/h
Photo: Cancillería del Ecuador
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.