Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko danas je reagirao na učestale izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u kojima najavljuje osamostaljenje Republike Srpske istaknuvši kako entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH kao države te je istodobno upozorio kako međunarodna zajednica ostaje spremna odlučno reagirati na pokušaje protuustavnog djelovanja.
“Prema Daytonskom sporazumu entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od Bosne i Hercegovine. Ustavni ustroj Bosne i Hercegovine, uključujući i postojanje entiteta, može se mijenjati samo u skladu s amandmanskom procedurom definiranom ustavom BiH”, stoji u Inzkovoj izjavi koju je objavio Ured visokog predstavnika u Sarajevu (OHR).
Navedeno je kako je riječ o reakciji na različite izjave prenesene u medijima zbog kojih je Visoki predstavnik smatrao potrebnim istaknuti kako je Bosna i Hercegovina međunarodno priznata država čiji su suverenitet i integritet zajamčeni međunarodnim pravom i Daytonskim mirovnim sporazumom.
Iako se u izjavi ne pominje Dodikovo ime, Inzkova konstatacija kako “političari u BiH moraju prestati s praksom kojom prijete jednostranim promjenama ustavne strukture zemlje te moraju u cijelosti poštivati Daytonski sporazum”, jasna je aluzija na istupe predsjednika RS.
“Međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente za suzbijanje destruktivnih tendencija i neće dopustiti pokušaje podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma”, poručio je Inzko.
Sličnu poruku poslao je i austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz.
“BiH je jedna jedinstvena država i samo za nju postoji stolica u Bruxellesu”, kazao je Kurz “Dnevnom avazu” od petka komentirajući učestale Dodikove secesionističke istupe.
Milorad Dodik je dan uoči referenduma na kojemu se odlučivalo o tome hoće li se Škotska odvojiti od Velike Britanije u jednom intervjuu poručio kako je sada na redu i RS.
“Svima poručujem – neka se spremi Republika Srpska”, kazao je Dodik u intervjuu za beogradski list “Nedeljnik”.
Ocijenio je kako je referendum u Škotskoj svojevrsna potvrda prava Rusa u Ukrajini da odluče kako i gdje će živjeti, ali i potvrda ispravnosti opredjeljenja političkog vodstva RS po kojemu valja graditi i jačati instituciju referenduma kao mogućeg puta ka neovisnosti.
Mediji u RS s velikom su pozornošću pratili provedbu referenduma u Škotskoj, no nakon što je objavljen rezultat glasovanja koji je pokazao kako je većina Škota za ostanak u sastavu Velike Britanije ta je tema potisnuta u drugi plan, a nije bilo ni posebnih komentara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa