Kineske zdravstvene vlasti opisale su u srijedu rodnu neravnotežu među novorođenčadi “najozbiljnijom i najdugotrajnijom” u svijetu, što je izravna posljedica stroge politike jednog djeteta.
Ovo je još jedan poziv vladi da odustane od ograničavanja obiteljskog planiranja u toj najnaseljenijoj zemlji na svijetu, koja je, prema tvrdnjama nekih stručnjaka, suočena s demografskom krizom.
Kao i većina azijskih zemalja, Kina tradicionalno želi sinove. Mnoge žene odlučuju se na pobačaj ženskih fetusa ili napuštaju žensku djecu kako bi njihovo jedino dijete bio sin tako da se rađa oko 118 dječaka na svakih 100 djevojčica, dok je globalni prosjek 103 na 107.
“Naša zemlja ima najozbiljniju rodnu neravnotežu koja je najdugotrajnija i pogađa najveći broj ljudi”, priopćilo je Nacionalno povjerenstvo za zdravlje i obiteljsko planiranje na svojoj internetskoj stranici.
Povjerenstvo navodi da će pojačati nadzor određivanje spola fetusa koje je u Kini zabranjeno, a obavlja se tako da žene šalju uzorke krvi u inozemstvo kako bi utvrdile spol bebe.
“To je još više pogoršalo rodnu ravnotežu u našoj zemlji.”