Site icon narod.hr

Korporativna cenzura: Netflix povukao epizodu “Patriot Acta” o ubojstvu Khashoggija na zahtjev saudijske vlade

Foto: fah

Netflix je uklonio epizodu serije “Patriot act s Hasanom Minhajem” u Saudijskoj Arabiji, a američki mediji su to već proglasili “flagrantnom kapitulacijom cenzuri vlade”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financial Times izvještava kako je Komisija za komunikacije i informatičku tehnologiju Islamskog kraljevstva priopćila kako je ta epizoda prekršila lokalni zakon o cyber-kriminalu i zatražila da se povuče iz javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubojstvo Khashoggija

U toj epizodi Minhaj – musliman indijskog podrijetla rođen u SAD- kritizira Saudijsku Arabiju radi brutalnog ubojstva kolumnista Washington Posta Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska Arabija u početku je poricala ubojstvo, a kasnije je tvrdila da je Khashoggi zadavljen nakon što je izbila svađa.

“Dali su brojna različita objašnjenja, jedino što nisu rekli je da je Khashoggi poginuo u slobodnom solo penjanju”, rekao je Minhaj u emisiji.

Nečuvena kapitulacija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karen Attiah, Khashoggijeva urednica u Washington Postu za kojeg je pisao, tweetala je da je Netflixova kapitulacija “prilično nečuvena”, ali i rekla da se epizoda i dalje može pogledati na Youtubeu.

Netflix je za Financial Times rekao : “Snažno podupiremo umjetničku slobodu u svijetu i uklonili smo ovu epizodu u Saudijskoj Arabiji nakon što smo dobili valjani pravni zahtjev – i poštivali lokalni zakon.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olako pristajanje na cenzuru

Ova epizoda se još uvijek može vidjeti u drugim dijelovima svijeta – i u Saudijskoj Arabiji na YouTubeu. Human Rights Watch upozorio je autore čiji se radovi emitiraju na Netflixu, te dodao da Saudijska Arabija nema interesa za demokratska prava svojih građana. Poručili su:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki umjetnik čiji se rad pojavljuje na Netflixu, trebao bi biti ogorčen što je tvrtka pristala cenzurirati komediju jer su se neki članovi kraljevske obitelji u Saudijskoj Arabiji žalili na to. Netflixova tvrdnja da podržava umjetničku slobodu ne znači ništa ako se povinuje zahtjevima vladinih dužnosnika koji ne vjeruju u slobodu svojih građana – ni umjetničku, ni političku, ni u humorističnu”.

Skepticizam javnosti

Online platforme i tehnološke tvrtke suočavaju se sa sve većim skepticizmom javnosti zbog kontroverzi vezanih na razmjenu podataka i stalnu eroziju privatnosti.

U listopadu je organizacija za praćenje slobode medija “Reporteri bez granica” svrstala Saudijsku Arabiju na 169. od 180 zemalja prema slobodi medija, dodajući kako će „vrlo vjerojatno pasti još niže u indeksu za 2019. zbog ozbiljnog nasilja svih vrsta uperenog protiv novinara.”

Nakon objavljivanja svoje godišnje studije globalne internetske slobode, još jedna organizacija, Freedom House, poručila je u studenom da je Saudijska Arabija među onim zemljama koje zapošljavaju “armije trolova” kako bi manipulirali društvenim medijima i tako gušili glasove disidenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version