Site icon narod.hr

Merkel drugi puta u dva tjedna u Moskvi – približavaju li se Rusija i Njemačka?

merkel

Foto: fah

Merkel je posjetila Soči početkom ovog mjeseca i to je bila njena prva posjeta Rusiji od 2014. godine, dakle u prva u četiri godine. Sada je odmah vrlo brzo na redu već drugi posjet u dva tjedna!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što on donosi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka kancelarka Angela Merkel ponovno dolazi u Soči na sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Ovo je već drugi put da Merkel dolazi u Soči u samo dva tjedna, što bi moglo sugerirati ubrzani razvoj odnosa između Rusije i Njemačke u trenutku kada dolazi do narušavanja odnosa između EU i SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel i Putin će razgovarati o velikom broju međunarodnih pitanja, uključujući i iranski nuklearni sporazum, najavio je već ranije Juri Ušakov, pomoćnik ruskog predsjednika.

“Mi smo već objavili da će naš predsjednik imati vrlo važan susret 18. svibnja. To će biti radni posjet njemačke kancelarke Merkel. Dogovoreno je da dvoje lidera razgovaraju o bilateralnim odnosima i, prirodno, fokus će biti na aktualnim međunarodnim problemima”, kazao je Ušakov, a prenose ruski mediji.

Sigurno će među temama razgovora biti “iranski nuklearni sporazum, mir u Siriji, kriza u Ukrajini i drugo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijedi, za kraj, istaći uoči susreta dvije stvari tri ključne stvari prijepora u trokutu Njemačka-SAD-Rusija:

Prvo, na nedavnom Kongresu njemačkih katolika u Münsteru, Merkel je snažno kritizirala Trumpovu odluku glede povlačenja SAD-a iz  “iranskog nuklearnog sporazuma” i to prilično jasnim riječima: „Nije u redu da se jednostavno tek tako otkaže sporazum oko kojeg se pregovaralo 12 godina i koji je u Vijeću sigurnosti UN-a usvojen jednoglasno. To krši povjerenje u međunarodni poredak.”

Drugo, Sandra Oudkirk, zamjenica američkog državnog tajnika za energetsku diplomaciju, poručila je kako planirani plinovod Sjeverni tok 2 iz Rusije prema Njemačkoj stvara “obavještajne i vojne zabrinutosti”. Naime, Oudkirk tvrdi kako novi plinovod omogućava Rusiji da postavi “prislušnu i nadzornu tehnologiju” na prostoru Baltičkog mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treće, Njemačka od SAD-a namjerava dobiti sankcijske olakšice za svoje tvrtke koje surađuju s ruskim tvrtkama ili fizičkim osobama koje su se našle pod udarom američkih sankcija, piše The Wall Street Journal. Naime, Njemačka trpi velike ekonomske gubitke zbog sankcija koje su uvedene Rusiji.

Što će zaista donijeti ponovni susret vodećih ljudi Njemačke i Rusije, te je li na djelu približavanje Njemačke i Rusije – doznat ćemo u skoroj budućnosti. No, sasvim sigurno na svjetskoj karti su trenutno velika geopolitička i ekonomska preslagivanja velikh sila, a Njemačka i Rusija u zajedničkoj osovini međusobne suradnje bile bi vrlo snažna pokretačka osovina euroazijskog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version