Ovogodišnju dodjelu nagrade Oscar obilježio je film “Oppenheimer” koji je osvojio čak sedam nagrada, ali i glumac John Cena koji se potpuno gol pojavio na pozornici. Čak sedam nagrada dobio je film “Oppenheimer” redatelja Christophera Nolana, među kojima i Oscare za najbolju režiju, glavnog glumca i najbolji film, a s četiri Oscara kući idu “Uboga stvorenja” S malim zakašnjenjem zbog prosvjednika koji ispred Dolby Theatrea pozivaju na prekid vatre u Gazi i ometaju promet, 96. dodjela nagrada Oscar započela je u ponoć i sedam minuta po našem, srednjoeuropskom vremenu, a završila u 3:30.
Oscar: Kontroverze ovogodišnje dodjele
Ni ovogodišnja, 96. po redu dodjela nagrada Oscar nije mogla proći bez kontroverzi i skandala. Bilo je tu svega: prosvjeda, političkih poruka i golotinje…
Golotinja na pozornici
Na ovogodišnjoj dodjeli Oscara voditelj Jimmy Kimmel odlučio se prisjetiti 1974. godine i tadašnje dodjele. Naime, te je godine na dodjeli nagrada nepoznati goli muškarac prošetao pozornicom i šokirao gledatelje.
Kasnije se ispostavilo da je bila riječ o LGBTIQ aktivistu i učitelji Robertu Opelu koji je na taj način odlučio poslati političku poruku.
U spomen na taj događaj organizatori ovogodišnje dodjele nagrada odlučili su inscenirati i ponoviti taj šokantni trenutak.
Tako je, na zaprepaštenje milijunskog auditorija, glumac John Cena na pozornicu išetao gol pokriven jedino papirnatom omotnicom. U trenutku kad je Cena trebao iskoristiti omotnicu i proglasiti pobjednika u kategoriji za najbolju kostimografiju čime bi otkrio i dotad skrivene intimne dijelove tijela u pomoć mu je uskočio voditelj Kimmel koji ga je pokrio plahtom.
Pomno isplanirani skeč nije dobro “sjeo” većini gledatelja, a snimke golog Cene brzo su se proširile društvenim mrežama.
Mnogi su u tom vidjeli ponižavanje muškaraca.
This is called the Humiliation Ritual…
Tekst se nastavlja ispod oglasaKatt Williams was right… pic.twitter.com/MYW8zSMSuc
— MJTruthUltra (@MJTruthUltra) March 11, 2024
Propalestinski prosvjed
Dodjela Oscara ni ovog puta nije protekla bez politizacije i spominjanja ratnih sukoba koji se odvijaju diljem svijeta. Mnogi su dobitnici u svojim govorima spominjali Ukrajinu i Palestinu te pozivali na mir. Sama dodjela kasnila je neko vrijeme zbog prosvjeda za Palestinu koji se održavao ispred svečane dvorane.
Stotine prosvjednika prepriječili su put holivudskim zvijezdama onemogućivši im pravodoban ulazak na svečanost. Prosvjednici su izvikivali: “Prekid vatre – sada! Oslobodite Palestinu” te nosili transparente na kojima je pisalo “Nema nagrade za genocid”.
Pro-Palestine protests ongoing outside the Dolby Theatre ahead of the #Oscars. pic.twitter.com/9z7apaukza
— Sc?tt (@RandomHeroWX) March 10, 2024
Jedna od uzvanica kojima su prosvjednici prepriječili put navodno je bila i zvijezda “Barbie” Margot Robbie.
Dodjela Oscara 2024.
Prvu nagradu večeri, za najbolju sporednu žensku ulogu, odnijela je Da’Vine Joy Randolph za ulogu Mary Lamb u filmu “The Holdovers”. “War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko” redatelja Davea Mullinsa najbolji je kratki animirani film, dok je Oscara za dugometražni animirani film dobio “The Boy and the Heron” japanskog autora Hayaoa Miyazakija. Justine Triet i Arthur Harari nagrađeni su za najbolji originalni scenarij za film “Anatomy of a Fall”, a Cord Jefferson dobio je Oscara za najbolji adaptirani scenarij filma “American Fiction” temeljenog na knjizi “Erasure” Percivala Everetta. Oscara za najbolju šminku i frizuru, najbolju scenografiju te kostimografiju odnijela je ekipa filma “Poor Things”.
Najbolji strani film je “The Zone of Interest” Jonathana Glazera. Prvi Oscar za “Oppenheimera” dobio je Robert Downey Jr. za najbolju mušku sporednu ulogu. Najbolje vizualne efekte ima japanski film “Godzilla: Minus One”. “Oppenheimer” drugog Oscara dobio je za najbolju montažu. “The Last Repair Shop” redatelja Bena Proudfoota i Krisa Bowersa najbolji je kratkometražni dokumentarac. Najbolji dugometražni dokumentarac je potresni ratni “20 Days in Mariupol” Mstyslava Chernova. Za najbolju kameru nagrađen je direktor fotografije “Oppenheimera” Hoyte van Hoytema. Nakon čak sedam nominacija, prvog Oscara dobio je redatelj Wes Anderson, za kratki igrani film “The Wonderful Story of Henry Sugar”.
Oscar za najbolji zvuk dobio je Johnnie Burns za “The Zone of Interest”, “Oppenheimer” i skladatelj Ludwig Göransson nagrađeni su za najbolju filmsku glazbu, a Billie Eilish i Finneas O’Connell za pjesmu “What Was I Made For” iz “Barbie”. Zasluženo i očekivano, Oscara za najbolju mušku glavnu ulogu dobio je irski glumac Cillian Murphy za ulogu J. Roberta Oppenheimera, a Christopher Nolan za najboljeg redatelja. Emma Stone osvojila je Oscara za najbolju glavnu žensku ulogu u filmu “Poor Things”, a najbolji film 2023. godine je “Oppenheimer” Christophera Nolana, koji je pomeo konkurenciju s čak sedam Oscara.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr