Site icon narod.hr

Papa Franjo u Mongoliji poručio da Radosnu vijest treba naviještati svim narodima

papa

Foto: Fah

Sveti Otac održao je svoj drugi javni govor u subotu, 2. rujna u katedrali sv. Petra i Pavla u Ulaanbaataru, te podsjetio da je Isus radosna vijest koju Crkva treba naviještati svim narodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Papa stigao u Mongoliju; u zračnoj luci ga dočekala državna počasna garda u odorama drevnih ratnika

Na svom prvom susretu s članovima mjesne Crkve u Mongoliji, papa Franjo ih je pozvao da kušaju i vide kako je dobar Gospodin, podsjećajući da radost i dobrota Gospodinova ostaju s nama, pomažući nam da vidimo stvari na novi način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je potaknuo biskupe, svećenike, misionare, redovnike i redovnice te pastoralne djelatnike laike okupljene u katedrali sv. Petra i Pavla da svoje živote daju za evanđelje, što je Papa ujedno opisao kao prekrasan način definiranja misionarskog poziva kršćana, posebice u Mongoliji.

Život za Evanđelje

Nakon što je podsjetio na povijest Crkve u Mongoliji, Sveti se Otac osvrnuo na sadašnjost, te upitao prisutne: „Zašto bi itko trebao potrošiti svoj život za evanđelje?“. Odgovor je, rekao je rimski biskup, zato što je „Bog sebe učinio vidljivim, može ga se dotaknuti i susresti u Isusu“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isus je, istaknuo je Papa, radosna vijest, namijenjena svim narodima, poruka koju Crkva mora neprestano naviještati, utjelovljavati u živote i srca svakog pojedinca i svih kultura.

Papa Franjo je istaknuo mnoge karitativne inicijative koje je Crkva poduzela u Mongoliji. Također je sve okupljene ohrabrio da nastave hoditi tim putem koji se pokazao plodnim i korisnim za voljeni mongolski narod.

>Papa Franjo planira putovanje u Mongoliju

Vidjeti Isusa u licima onih kojima služimo

Sveti Otac je istaknuo izvor crkvene službe, podsjećajući pastoralne djelatnike u Mongoliji da se uvijek vraćaju k Isusu. Ostati blizak Gospodinu, rekao je, vodi nas da vidimo Isusa u licima onih kojima služimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta je služba, nastavio je rimski biskup, ono što je potrebno u Mongoliji, gdje ljudi imaju osjećaj za sveto i traže istinsko svjedočanstvo. Istaknuo je da kršćani nisu poslani širiti političke teorije, već svjedočiti o novosti Isusovog odnosa s Njegovim Ocem.

Zajedništvo u Crkvi

Osvrćući se na narav Crkve, papa Franjo je objasnio da je Crkva siromašna u svjetovnom smislu, održavana samo vjerom i snagom Uskrslog Gospodina, te pozvana prenijeti poruku milosrđa i istine kojoj je cilj promicati dobro svih.

Inzistirao je na skladu koji mora postojati u Crkvi, pod Kristovim vodstvom, ističući važnost uloge svećenika u vođenju naroda i izgradnji bratstva. U tom je pogledu papa Franjo istaknuo ulogu biskupa, rekavši kako je važno da svi crkveni čimbenici ostanu čvrsto ujedinjeni oko biskupa koji predstavlja Krista živog usred svoga naroda, te izgrađuju sinodsko zajedništvo koje propovijedamo i koje uvelike pomaže inkulturaciji same vjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Papa Franjo bit će prvi papa koji je posjetio Mongoliju; objavljeni detalji putovanja

Svjedočenje o Isusu u Mongoliji

Sveti je Otac potaknuo crkvene službenike i sve kršćane u Mongoliji da prepoznaju ljepotu predanja sebe Kristu koji ih poziva da u toj zemlji svjedoče njegovu ljubav. To će biti moguće, nastavio je Papa, njegujući zajedništvo i jednostavnost života, bliskošću s ljudima i brigom o njima, te donoseći Isusa ljudima primjerom svoga života.

Naposljetku, papa Franjo je potaknuo katoličku zajednicu u Mongoliji da se povjeri Blaženoj Djevici Mariji, moleći za obnovljeni žar i ljubav koja neumorno i radosno svjedoči evanđelje. Idite naprijed!, rekao je Sveti Otac, Bog vas voli; On vas je izabrao i vjeruje u vas! Potom je dodao: Blizu sam vam i od srca vam se zahvaljujem za vaše svjedočanstvo i za vaše živote predane evanđelju.

Na kraju ih je potaknuo da ustraju, budu postojani u molitvi i kreativni u ljubavi, čvrsti u zajedništvu, radosni i ponizni u svemu i sa svima, prenosi Vatican News.

Papa uputio poruku i kineskim vlastima

Papa Franjo je u subotu pozvao svjetske vođe da otjeraju “mračne oblake rata” dok je govorio u Mongoliji, zemlji smještenoj između dviju svjetskih velesila, Rusije i Kine, na koje se usredotočio u diplomatskim naporima Vatikana glede Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica da je Mongolija blizu Kine, koje je bila dio do 1921., skrenula je pozornost na teške odnose Vatikana s Pekingom. Dvije strane su potpisale sporazum 2018. o imenovanju katoličkih biskupa, no Peking ga je otada nekoliko puta prekršio.

Papa Franjo kazao je u subotu da vlade ne trebaju strahovati od Katoličke crkve jer ona nema političku strategiju, a čini se da su njegove riječi bile upućene Kini, a ne Mongoliji kojoj je stigao u posjet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa je rekao da Isus svojim apostolima nije dao nikakav politički mandat, već im je rekao da vjerom ublaže patnje “ranjenog čovječanstva”. Upravo zato nema razloga da vlade i svjetovne institucije strahuju od evangelizacijskog rada Crkve, jer ona nema nikakav politički program. Pokreće je tiha snaga Božje milosti i poruka milosrđa i istine, koje je svrha promicati dobro svih, rekao je Sveti Otac.

>Kako je slaviti Kristovo rođenje u progonjenim crkvama u Indiji, Kini, Nigeriji?

Mlada Crkva u Hong Kongu

Među okupljenima bio je i najviši katolički klerik Hong Konga, nadbiskup Stephen Chow, prvi hongkonški biskup koji je u travnju službeno posjetio kinesku prijestolnicu u zadnjih gotovo 30 godina.

Chow, kojeg će Papa u rujnu proglasiti kardinalom, novinarima je rekao kako se nada da bi Crkva u Hong Kongu mogla biti svojevrstan “most” s kontinentalnom Kinom. Chow predvodi izaslanstvo od oko 40 katolika iz Hong Konga. Kazao je da Katolička crkva u Aziji raste i sada je u poziciji da pomogne u međusobnom razumijevanju između katolika Istoka i Zapada.

Istaknuo je da Sveti Otac, koji se potrudio prijeći tako dugačak put kako bi posjetio tako malenu zajednicu, pokazuje upravo to “da se Crkva širi na periferije, jer Crkva nije samo Crkva u Rimu, već i Crkva svijeta”.

Problem korupcije i degradacije okoliša u Mongoliji

Papa je upozorio mladu demokraciju na rizike od korupcije i uništenja okoliša. Mongolija je okaljana korupcijom i degradacijom okoliša u proteklih nekoliko godina, pri čemu se njezin glavni grad suočava s jednom od najgorih kvaliteta zraka u svijetu, a skandal s pronevjerom je prošle godine izazvao prosvjede, prenio je HRT.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version