Site icon narod.hr

Posebna internetska stranica ICTY-a posvećena genocidu u Srebrenici

Fah

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u četvrtak je pokrenuo posebno namijenjenu internetsku stranicu kojim se, uoči skorog obilježavanja 11. srpnja, javnosti nastoji približiti zločin genocida u Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se navodi u priopćenju dostavljenom iz ICTY-a medijima u BiH, posebna internetska stranica ‘ICTY pamti: genocid u Srebrenici’ osmišljena kao izvor informacija za nastavnike, novinare i širu javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovoj web stranici se nalazi veliki broj multimedijalnih informacija onima koji žele saznati više o genocidu u Srebrenici, njegovim žrtvama i ulozi ICTY-a u privođenju počinitelja pravdi. Korisnici mogu saznati o predmetima ICTY-a koji su se odnosili na događaje u Srebrenici, pogledati svjedočenja koja su pred sudom dali stanovnici toga gradića iz istočne Bosne i pogledati najvažnije statističke podatke o suđenjima objedinjene u infografiku.

Novi video, koji donosi priču o događajima što su se odigrali tijekom pada Srebrenice, koji su utvrđeni presudama ICTY-a, premijerno je postavljen na ovoj web stranici. Ovaj film donosi posljednje dane tijekommkojih je grad pao u ruke snaga Vojske Republike Srpske u srpnju 1995. i događaje koji su uslijedili. Kroz iskaze svjedoka, isječke s izricanja presuda i arhivske snimke, film donosi priču o jednom od najgorih zvjerstava počinjenih na europskom tlu od kraja II. svjetskog rada i o odgovoru međunarodnog kaznenog pravosuđa koji je uslijedio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ICTY je prvi međunarodni sud koji je izrekao osuđujuće presude za genocid u Europi. Žalbeno vijeće Međunarodnog suda je u travnju 2004. godine, u postupku koji se vodio protiv Radislava Krstića, prvi put utvrdio da je u ljeto 1995. godine u Srebrenici počinjen genocid pogubljenjem više od 7.000 muškaraca i dječaka, bosanskih Muslimana nakon što su snage bosanskih Srba preuzele nadzor nad tim gradom.

Pred Međunarodnim sudom ukupno je optuženo 20 osoba u vezi s događajima u Srebrenici, a do danas su okončani postupci protiv 15 optuženih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version