Site icon narod.hr

Rusija planira reviziju granica u Baltičkom moru, Švedska strahuje od napada

Rusija

Foto: iStock

Rusija namjerava revidirati granice u Finskom zaljevu i oko eksklave Kalinjingrada, objavili su ruski mediji, što je izazvalo zabrinutost susjeda, a Švedska čak strahuje od napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je objavio Moscow Times, pozivajući se na nacrt odluke ruske vlade, Rusija namjerava dio mora u Finskome zaljevu i u blizini gradova Batijsk i Zelenogradsk u području Kalinjingrada proglasiti ruskim teritorijalnim vodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokument koji je sačinilo rusko ministarstvo obrane donosi popis planiranih izmjena granica. Riječ je o područjima u blizini finskog otočja Jähi i ruskih otoka Sommers, Hogland, Rodsher, Maly Tjuters, Vigrund te sjevernog rukavca rijeke Narve koja dijeli Rusiju od Estonije. Pritom nije jasno u kolikoj bi mjeri namjera Moskve utjecala na granicu s Estonijom.

Oko Kalinjingrada Rusija namjerava korigirati granicu s Litvom i Poljskom u području Kurske prevlake, Rta Taran i Baltičke prevlake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija tvrdi da granične koordinate ne odgovaraju stvarnom stanju

Sadašnje koordinate, koje je 1985. utvrdila vlada SSSR-a, “ne odgovaraju potpuno aktualnom zemljopisnom stanju”, piše u nacrtu, kako prenosi Moscow Times. Moskva stoga smatra nužnim iznova utvrditi crte razgraničenja. Sukladno tome, Rusija namjerava revidirati i granice na moru.

>Finska ponovo zatvorila granične prijelaze prema Rusiji

Die Welt je u međuvremenu prenio agencijska izvješća u kojima se navodi da Rusija opovrgava navode o tome da planira promjenu granica. Agencije Interfax, Tass i RIA navode izvore iz vojske i diplomacije koje opovrgavaju izvješća o namjeri promjene granica.

Finska pozvala Rusiju na poštivanje međunarodnih konvencija

Istodobno, Finska i druge države u tome području izrazile su zabrinutost zbog tih vijesti. Finski predsjednik Alexander Stubb izjavio je da finske vlasti prate izvješća ruskih medija.
“Vlada pomno prati situaciju”, rekao je Stubb”, dodavši kako “Rusija po tome pitanju nije stupila u kontakt”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen pozvala je Rusiju na poštivanje konvencije UN-a o međunarodnom pomorskom pravu.

Finska i Švedska postale su članice NATO-a nakon ruske agresije na Ukrajinu. Time je Baltičko more postalo zona kontrole NATO-a, s izuzetkom istočnog dijela Finskog zaljeva i područja oko Kalinjingrada. Službena Švedska procjenjuje da je to neprihvatljivo za ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Šveđani strahuju od ruskog napada

“Siguran sam da je Putin bacio oba oka na Gotland. Putin ima za cilj preuzeti nadzor nad Baltičkim morem”, rekao je glavni zapovjednik švedskih oružanih snaga Micael Byden. Gotland je švedski otok s oko 60.000 stanovnika u Baltičkom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako Rusija preuzme kontrolu i blokira Baltičko more, to bi imalo nemjerljiv utjecaj na naš život, u Švedskoj i svim drugim državama oko Baltičkog mora. To ne smijemo dopustiti”, naglasio je Byden. “Baltičko more ne smije postati Putinova igraonica, na kojoj zadaje strah članovima NATO-a”, dodao je.

>Švedska postala članica NATO-a

Švedska može polazeći od Gotlanda biti od pomoći drugim članicama NATO-a u Baltičkom moru. “Ali ako Putin upadne na Gotland, može s mora ugrožavati druge članice NATO-a. To bi bio kraj mira i stabilnosti u nordijskim i baltičkim područjima“, poručio je Byden.
Švedski je zapovjednik upozorio i na opasnost od zastarjelih ruskih tankera u Baltičkome moru.

“Rusija bi mogla prouzročiti ekološku katastrofu direktno pred našim vratima i to tako da to izgleda kao nesreća”, rekao je Byden, dodavši kako Moskva može te brodove upotrijebiti i u ratne svrhe.

“Nema bolje mogućnosti za Rusiju da nam se prišulja nego da se preruši u stare tankere. S tih brodova može prisluškivati našu komunikaciju, može tajno nešto prevoziti ili izazvati podvodne sabotaže”, rekao je Byden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version