Dok se Ukrajina i Rusija međusobno optužuju za rušenje malezijskoga zrakoplova u kojem je u jučer život izgubilo gotovo tristo ljudi, Interpol danas nudi pomoć u istrazi, OESS pregovara s proruskim separatistima o otvaranju koridora radi izvlačenja tijela stradalih iz ostataka zrakoplova koji je pao na istoku Ukrajine, a svjetski čelnici ne prestaju izražavati užasnutost tim događajem.
Separatisti u Ukrajini, kao i ruski mediji kažu kako je Boeing 777 srušila ukrajinska vojska.
Ukrajinska vojska nije upotrijebila projektile u borbi protiv proruskih pobunjenika na istoku zemlje, a malezijski zrakoplov bio je izvan dometa njihovih sustava, tvrde ukrajinski dužnosnici. “Nijedna naša raketa nije upotrebljena”, rekao je Andrij Lisenko, glasnogovornik ukrajinskoga vijeća sigurnosti.
I Bohdan Senik, glasnogovornik ministarstva obrane kaže da je malezijski zrakoplov bio izvan dosega ukrajinskih protuzračnih sustava.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko krivi proruske separatiste s istoka zemlje, kao i njihova ‘starijeg brata’ Rusiju, a ruski predsjednik Vladimir Putin drži da je cijela odgovornost za pad zrakoplova na Ukrajini. “Nesumnjivo je zemlja na čijem se teritoriju to dogodilo odgovorna za ovu strašnu tragediju”, rekao je Putin.
Ukrajinski spasioci izvukli su 181 tijelo stradalih iz Boeinga 777, rekao je u petak jedan predstavnik ministarstva vanjskih poslova u Kijevu. Zna se da je u zrakoplovu bilo 298 osoba i sve su proglašene mrtvima nakon pada s više od deset tisuća metara.
Od 298 osoba u avionu, 189 su bili Nizozemci, 44 Malezijci, od kojih je 15 bilo članova posade. Slijedi 27 Australaca, dvanaestero Indonezijaca, devetero Britanaca, četvero Nijemaca, i Belgijaca, troje Filipinaca te po jedan kanadski i novozelandski državljanin. Malezijski ministar prometa Tiong Lai kaže kako vlasti još nisu ustanovile odakle su preostala četiri putnika.
Pobunjenici u Ukrajini odbijaju prekid vatre koji su predložili Washington i Europljani, ali prihvatit će stručnjake iz Organizacije za europsku sigurnost i suradnju te iz ukrajinske vlade koji će istraživati na mjestu pada zrakoplova, objavio je u petak jedan njihov čelnik. “Prekid vatre ne dolazi u obzir, ali dopustit ćemo stručnjacima prilaz mjestu katastrofe”, rekao je Aleksander Boroda, samozvani premijer tzv. Donjecke Republike.
“Danas je u Donjeck stiglo 17 novih spasilaca i četvero stručnjaka. Uskoro će otići na mjesto tragedije. Podupiremo dolazak najvećeg mogućeg broja stručnjaka”, rekao je Sergej Kavaradze.
I Malezija je najavila slanje 62 ljudi koji će pomoći u izvlačenju tijela stradalih, a na mjesto nesreće već putuju i američki stručnjaci iz FBI-a i Nacionalnog odbora za sigurnost prometa.
Međunarodna policijska organizacija Interpol, kojoj je sjedište u Francuskoj, ponudila je u petak svoju pomoć u istrazi. U priopćenju glavnoga tajnika Ronalda Noblea, kaže se kako Interpol nudi “punu potporu u identifikaciji i vraćanju posmrtnih ostataka”.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda uznemiren je zbog, “kako se čini, vjerodostojnih i brojnih podataka o tome da je upotrebljena moderna raketa zemlja-zrak” i njome srušen malezijski zrakoplov.
“To je apsolutno strašna i šokantna nesreća i moramo otkriti što se i kako doista dogodilo”, rekao je britanski premijer David Cameron. “Ako je avion srušen, a čini se da je i to moguće, onda krivci moraju odgovarati”, dodao je.
U trenutku kad američki dužnosnici izražavaju mišljenje da su proruski separatisti ispalili raketu zemlja-zrak i srušili malezijski avion, nekadašnji kubanski predsjednik Fidel Castro uvjeren je da su krivi “ratni huškači” iz vlade ukrajinskoga predsjednika Petra Porošenka.
I u svjetskoj turističkoj organizaciji UNWTO-u, sa sjedištem u Madridu, “duboko su šokirani tragedijom malezijskog zrakoplova te u ime međunarodne turističke zajednice izražavaju sućut obiteljima i prijateljima žrtava”.
“Glavni tajnik UNWTO-a Taleb Rifai ponavlja i poziv glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona za punom međunarodnom istragom o toj katastrofi”, kaže se u priopćenju.