Haaški optuženik i vođa Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj pozvao je u subotu u Beogradu svoje pristaše da se okupe protiv aktualne vlasti i njegovih bivših najbližih suradnika Tomislava Nikoilća i Aleksandra Vučića. Šešelj je rekao kako je snaga radikala u tome što je u Srbiji još uvijek više od 50 posto građana protiv Europske unije, pohvalivši se da je “rasturio Haaški sud” i “ostavio zvijer da krvari”.
Na Trgu Republike u Beogradu okupilo se, po procjeni policije, oko 3.000 ljudi, manje nego što su organizatori iz SRS očekivali, navode beogradski mediji, najavljujući skup dobrodošlice predsjedniku svoje stranke nakon što ga je Haaški sud (ICTY) u četvrtak pustio na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Prije početka skupa nazvanog “Povratak pobjednika”, s razglasa su puštane četničke pjesme, a okupljeni su, uz transpretne i fotografije Šešelja i ruskog predsjednika Vladimira Putina, nosili stranačke zastave, bedževe i majice sa Šešeljevim likom.
Šešeljev izlazak na pozornicu dočekan je pjesmom “Sprem’te se, sprem’te četnici” i navijačkim bakljama.
“Kako sam vam i obećao prije 12 godina – rasturio sam Haaški tribunal, a ranjena zvijer je ostala krvariti, ali su tamo i dalje naši sužnji i sudi im se samo zato što su Srbi”, rekao je Šešelj, ocijenivši da se drakonske kazne u Den Haagu izriču samo Srbima, ali ne i Hrvatima i Muslimanima, dok su “svi Šiptari oslobođeni”, a “ovaj izdajnički režim ništa ne radi da to promijeni”.
Ocijenivši da su u Srbiji na vlasti izdajnici koji su iznevjerili srpske nacionalne interese i “dodvoravaju se Amerikancima”, Šešelj je rekao da Srbija treba imati jasan pravac “hoće li na Istok ili na Zapad” i pozvao da se okrene Rusiji, optuživši predsjednika Tomislava Nikolića i premijera Aleksandra Vučića da “glume privrženost Rusiji”, dok “žure u EU”.
“Nitko tko srpskom narodu želi dobro ne želi u EU jer tamo su naši neprijatelji. Od 28 članica 23 su priznale neovisnost Kosova i Metohije”, istaknuo je Šešelj.
Vođa radikala ocijenio je da su se u Srbiji od 2000-te jedna za drugom “smjenjivale loše vlade”, a da je aktualna “najgora iako je čine naši dojučerašnji najbliži suradnici i suborci”.
“Izdali su, ali je došlo vrijeme da polože račune”, rekao je Šešelj i pristašama najavio da će “već sljedeće godine imati nove izbore”, pozivajući ih da se konsolidiraju, politički ojačaju, vrate članstvo koje je napustilo SRS i okupe nove pristaše.
“Još uvijek je više od 50 possto građana protiv EU, i to je naša snaga. Krenimo sad u pobjednički marš kroz Beograd, da se ni jedan cvijet, nijedan izlog ne polomi i ništa ne desi, da pokažemo kakvi smo i koliko dostojanstveni”, pozvao je Šešelj pristaše s kojima je krenuo u mimohod središnjim gradskim ulicama, u kojima je bio blokiran promet.
Pojačane snage policije bile su ispred predsjedništva Srbije, gdje je ured Tomislava Nikolića, koji je uz Aleksandra Vučića jedan od nekadašnjih Šešeljevih najbližih suradnika. Tijekom skupa na trgu i šetnje kroz grad nije bilo incidenata, a u elektroničkim medijima ovom je događaju posvećena uočljivo manja pozornost u odnosu na 90-e godine kad je Šešelj imao i snažnu potporu srbijanskih medija.
Nikolić i Vučić su, nakon Šešeljeva dragovoljng odlaska u Den Haag u veljači 2003. nastavili voditi Srpsku radikalnu stranku, ali su u rujnu 2008. izdvojili frakciju iz koje je nastala Srpska napredna stranka.
Nikolić je na izborima 2012. pobijedio Borisa Tadića, a naprednjaci su, dvije godine kasnije, pobjedom na izvanrednim izborima u ožujku 2014. sa socijalistima i nekoliko manjih stranaka formirali vladu s premijerom Aleksandrom Vučićem na čelu.
Haaški sud je pustio u četvrtak Šešelja privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja, ali bez presude nakon 11 i pol godina provedenih u pritvoru pod optužbom za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj, te protjerivanje nesrpskog stanovništva s područja BiH i Vojvodine. Šešelju nije uvjetovano da ne smije javno nastupati i baviti se politikom, a vlada Srbije jamčila je da će osigurati njegov povratak u Den Haag na zahtjev ICTY-a.
Po ocjeni neovisnih analitičara, Šešelj i SRS ne mogu ozbiljnije utjecati na promjenu političke scene. Kako je za Hinu ranije ocijenio politički analitičar iz Beograda Cvijetin Milivojević, skoro 12-ogodišnje odsustvo iz političkog života Šešelja je značajno udaljilo od realnosti, a ”neke ideje poput priče o velikoj Srbiji više nisu tema na domaćoj političkoj sceni”. Milivojević kaže da u ovom času “maksimalan domet vođe radikala i njegove SRS može biti da pređu izborni prag, ali ne mnogo više od toga”.