Čelnici zemalja skupine G7 dobili su naputak da u svrhu unapređivanja ravnopravnosti spolova promiču ekstremne zakone o pobačaju slične onima u Kanadi koji dopuštaju pobačaj do rođenja te da uvedu cenzuru pro-life sadržaja na internetu koji se smatra „obmanjujućim“.
Na sastanku na vrhu skupine G7 održanom u nedjelju, 25. kolovoza, u Biarritzu (Francuska), Savjetodavno vijeće za ravnopravnost spolova poručilo je svjetskim vođama da je ukidanje svih pravnih zaštitnih mjera i omogućivanje pobačaja do rođenja preporučena dobra praksa u cilju unapređivanja ravnopravnosti spolova, javlja britanska organizacija Right to Life (hrv. pravo na život).
U svojim Preporukama za unapređivanje ravnopravnosti spolova i osnaživanje djevojčica i žena, Savjetodavno vijeće navodi „zabranu širenja dezinformacija o pobačaju u sigurnim uvjetima“ te „pravo na izbor i pravo na pristup pobačaju u sigurnim uvjetima“ kao načine unapređivanja ravnopravnosti spolova.
U Preporukama se citira francuski zakon koji je stupio na snagu 2017. godine, a kojim se zabranjuje širenje „dezinformacija o pobačaju kojima je cilj namjerno obmanjivanje žena u vezi pobačaja“.
Zakon je naišao na žestoke kritike zbog svoje očite ideološke pristranosti i činjenice da je toliko općenit da ugrožava opstanak svih pro-life internetskih stranica. Primjerice, prema francuskom zakonu, izražavanje moralnog protivljenja pobačaju u pokušaju odvraćanja žene od obavljanja pobačaja smatra se protuzakonitim.
Kanadski ekstremni zakon o pobačaju, koji dopušta pobačaj bez ograničenja tijekom svih devet mjeseci trudnoće, također je naveden kao pozitivan primjer zakona koji štiti „pravo na izbor i pravo na pristup pobačaju u sigurnim uvjetima“.
Kanada se prikazuje kao „utočište“ za osobe koje traže selektivni pobačaj na temelju spola djeteta, u kojemu se djevojčice abortiraju u majčinoj utrobi samo zato što su djevojčice. Ova je praksa raširena u Indiji i Kini te je dovela do velike neravnoteže u omjeru spolova.
Promicanje ekstremnih zakona o pobačaju, kao i zakona koji ograničavaju izražavanje pro-life stavova navodi se kao „temelj za unapređivanje prava djevojčica i žena u zemljama skupine G7“.
Skupina zemalja poznata pod nazivom G7 obuhvaća Kanadu, Francusku, Njemačku, Italiju, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD.
Catherine Robinson, glasnogovornica organizacije Right To Life UK (hrv. Pravo na život), izjavila je:
„Nije sasvim jasno kako promicanje ekstremnih zakona o pobačaju (ili općenito bilo kakvih zakona o pobačaju) unapređuje osnaživanje žena. Kao što je dosad već dobro poznato, zbog selektivnog pobačaja na temelju spola 63 milijuna žena „nedostaje“ samo u Indiji, a po svoj prilici, još milijuni žena nedostaju u zemljama diljem svijeta.
Ironično, Savjetodavno vijeće za ravnopravnost spolova zagovara praksu čije su najveće žrtve žene.
Sve se ovo događa u vrijeme kada smo saznali da je britanska vlada povećala svoje doprinose – na račun poreznih obveznika – klinici za pobačaje Marie Stopes International za 5000% od 2006. godine. Samo u 2018. godini, britanska je vlada uručila više od 48 milijuna funti klinici Marie Stopes International za njen rad u inozemstvu.“