Site icon narod.hr

Turski premijer najavio promjenu Ustava kako bi proširio predsjedničke ovlasti

Foto: fah

Turska vlada će uskoro ponovno pokušati promijeniti ustav kako bi proširila predsjedničke ovlasti, rekao je u srijedu turski premijer Binali Yildirim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Tayyip Erdogan, koji vlada Turskom od 2003., inzistira na donošenju novog ustava kojim bi se ojačala predsjednička funkcija, čime bi on dodatno učvrstio svoju moć. Neke ankete su ranije pokazale kako se većina Turaka protivi toj izmjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No od neuspjelog puča u srpnju Erdogan je konsolidirao svoju moć i popularnost. Tada je poginulo 240 boraca odanih vladi, 100 pobunjenih vojnika, te je uvedeno izvanredno stanje kako bi se iz sigurnosnih i civilnih službi izbacilo one koje su sudjelovali u uroti.

Yildirim, Erdoganov čovjek od povjerenja kojeg je postavio na premijersku poziciju u svibnju, u televizijskom prijenosu je rekao pripadnicima svoje Stranke pravde i razvoja (AKP) kako sadašnja politička de facto situacija mora dobiti i pravni status.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav sustav pomogao bi državnim institucijama da usklađenije djeluju, te bi osiguralo političku stabilnost, smatra Yildirim.

“Ponovno ćemo poduzeti korake u tom smjeru, te će o tome odlučiti parlament ili narod”, izjavio je Yildirim, obvezujući se na čvrstu suradnju s Erdoganom u donošenju tih izmjena.

Erdogan je kao najpopularniji turski političar u 80 godina 2014. izabran na mjesto predsjednika nakon što je tri mandata proveo kao premijer. Trenutni zakoni mjesto predsjednika tretiraju kao većinom ceremonijalnu ulogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo kakva promjena ustava zahtijeva glasove najmanje 367 od ukupno 550 zastupnika kako bi izravno prošla, a Yildirimova vladajuća stranka AKP ima 317 zastupničkih mjesta. Reforma može biti tema referenduma ako na njega pristane 330 zastupnika.

Čelnik oporbenog Nacionalističkog pokreta (MHP), koji ima 40 zastupnika, u utorak je napustio svoju prijašnju retoriku protivljenja promjeni ustava, istaknuvši kako se sada neće usprotiviti tom planu jer bi on “osnažio trenutni sustav”.

Yildirim je rekao kako Bahcelijeve izjave bude nadu, te da prihvaća njegov poziv da ubrzano u parlament uputi amandman ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bahceli je uvidio da je potrebno ukloniti blokadu sustava, a njegove izjave su put prema tome, što je ohrabrujuće”, istaknuo je turski premijer.

Druga i treća najveća stranka u turskom parlamentu, Republikanska narodna stranka Turske (CHP) i kurdska Narodna demokratska stranka (HDP), protive se takvom ukidanju turskog parlamentarnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version