Site icon narod.hr

U Bangladešu vrije: Što stoji iza nemira u zemlji od 170 milijuna ljudi

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Nakon što je prošlog tjedna u Bangladešu imenovana prijelazna vlada, neredi u toj azijskoj zemlji i dalje ne jenjavaju i zasad se ne nazire izlaz iz kaosa. Prosvjedi su motivirani socijalnim stanjem, ali su se dijelom razvili u masovno nasilje muslimanske većine nad hinduskom manjinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem prošlog tjedna predsjednikom prijelazne vlade imenovan je dobitnik Nobelove nagrade za mir, 84-godišnji Muhammad Yunus. Ekonomist koji je postao poznat po ideji mikrokredita sada bi trebao pronaći put iz kaosa u koji ta zemlja s više od 170 milijuna stanovnika sve više tone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tjedana nemira s mnogo poginulih, autoritarna predsjednica vlade Sheikh Hasina pobjegla je u Indiju. Prijelazna vlada, čiji se članovi ne nazivaju ministrima nego “savjetnicima”, sastavljena je dijelom od predvodnika prosvjeda.

U Bangladešu još uvijek snažne podjele iz doba borbe za neovisnost

Tijekom prosvjeda vojska je izišla na ulice, nagađalo se da bi ona mogla preuzeti vlast, ali je u međuvremenu pronađeno rješenje da se prosvjednike uključi u vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Evo što policija kaže na upit o imigrantima iz Bangladeša u Velikoj Gorici

Prosvjedi, tijekom kojih je u samo jednom tjednu poginulo više od stotinu osoba a tisuće ozlijeđene, izbili su zbog vladinih kvota zapošljavanja u javnim službama. Prosvjede su predvodile studentske udruge.

Studenti su se pobunili zbog vladine odluke da se 30 posto radnih mjesta u javnim službama dodijeli obiteljima onih koji su se borili za neovisnost.

Ta je mjera otvorila stare i osjetljive političke podjele između onih koji su se 1971. borili za neovisnost Bangladeša od Pakistana i onih koji su optuženi za suradnju s Islamabadom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teške socijalne prilike, napetost između većinskih muslimana i manjinskih hinda

Prosvjede, koji su najveći otkako je Hasina ove godine osvojila četvrti uzastopni mandat, potaknula je i visoka nezaposlenost među mladima, koji čine gotovo petinu stanovništva.

Yunis je nakon preuzimanja dužnosti u glavnom gradu Dhaki izjavio kako mu je najvažniji cilj uspostava reda. Njegova vlada osim njega ima 15 članova, od kojih su dvojica vođe studentskih prosvjeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojicu članova vlade predložila je vojska i islamističke skupine, oni su zaduženi za unutarnje poslove i manjine. Jedan član vlade, pripadnik hinduske manjine, postao je “savjetnik” za manjine.

>Bangladeš gradi 600 džamija saudijskim novcem

U Bangladešu vlada velika napetost između muslimanske većine i hinduske manjine. Muslimani čine 90 posto pučanstva te zemlje od 172 milijuna stanovnika, a hinda je oko osam posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinutost zbog mogućeg rasta cijena tkanina

Tijekom prosvjeda došlo je i do napada muslimana na hinde, a i nakon uspostave nove vlade stižu vijesti o nasilju nad tom manjinom.

Prosvjedi su izbili u okolnostima sve većeg siromaštva u Bangladešu unatoč gospodarskom rastu zemlje. Veliki dijelovi pučanstva teško spajaju kraj s krajem, nezaposlenost i inflacija su visoki.

Bangladeš je drugi po veličini proizvođač tkanina u svijetu, pa se strahuje da bi cijene tekstila mogle porasti.

Yunus je 2006. dobio Nobelovu nagradu za mir, nakon što je osnovao banku Grameen koja je dijelila mikrokredite ljudima bez primanja kako bi pokrenuli samostalne poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version