Site icon narod.hr

Ubijanje slonova u Africi stagnira, ali prijetnja ostaje

Foto: fah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaustavio se veliki porast ilegalnih ubojstava slonova u Africi od 2006. i čini se da opada, kažu znanstvenici.

Dvije nove studije pokazuju da se diljem kontinenta ubijanje slonova zbog bjelokosti smanjilo, piše u četvrtak BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ukupnu sliku kvare pokolji u središnjoj i zapadnoj Africi koji ne pokazuju znakove smanjivanja.

Neki stručnjaci smatraju da se pad može objasniti činjenicom da je u prirodi sve manje slonova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se od 2006. do 2011. bilježi trend smanjenja, od 2003. do 2015. ubijeno je više od 14.000 slonova, upozoravaju stručnjaci.

I dok je ilegalna trgovina slonovačom bila na vrhuncu 2012. i 2013., do 2014. se stabilizirala, otkrila su istraživanja.

Južna Afrika je područje s kontinuirano najnižim krivolovom i jedina je afrička regija u kojoj nezakonito ubijanje ne premašuje slučajeve prirodne smrti slonova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, krivolov je i dalje vrlo čest u rezervatu Niassa Mozambiku, dok je u južnoafričkom nacionalnom parku Kruger zabilježen “zabrinjavajući porast” ubijanja slonova. Pad krivolova četvrtu godinu zaredom bilježi i istočna Afrika, pokazala je studija.

Središnja i zapadna Afrika kontinuirano su područja u kojoj se slonovi najviše ubijaju i gdje krivolov daleko premašuje prirodnu smrt tih veličanstvenih životinja.

“Postoje neki ohrabrujući znakovi, uključujući smanjenje krivolova u istočnoj Africi i ukupni pozitivni trendovi na jugu kontinenta”, rekao je John Scanion, glavni tajnik Citesa, međunarodne organizacije za borbu protiv ilegalne trgovine zaštićenim životinjama.

No, drugi upozoravaju da ti podaci ne daju razlog za veselje. “Valja imati na umu da krivolov opada zbog toga što su populacije slonova u nekim područjima gotovo nestale”, kaže Susan Lieberman iz Društva za zaštitu divljine (WCS).

Budućnost slonova bit će glavna tema na konferenciji u Johannesburgu u rujnu na kojoj će se okupiti predstavnici 182 zemlje.

U ovome je trenutku zabranjena sva međunarodna trgovina bjelokosti od afričkih slonova. Zabrana je 2009. stupila na snagu u Botsvani, Namibiji, Zimbabveu i Južnoafričkoj Republici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version