Site icon narod.hr

Ukrajina pozvala veleposlanika iz Moskve, Rusi predlažu fedaralnu Ukrajinu

Ukrajina je pozvala na konzultacije svog veleposlanika u Moskvi, kako prenose poljski mediji, a Rusija predlaže grupu potpore i “pomaganje u izradi ukrajinskog Ustava” koji bi ustrojio federativni sustav i dao ruskom jeziku status drugog službenog jezika, a ostalima status regionalnih i manjinskih jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Vezano za situaciju oko Autonomne Republike Krim i nužosti rasprave o nekim njenim međunarodnim aspektima, ukrajinska strana zove na konzultacije ambasadora Ukrajine u Ruskoj Federaciji, Vladimira Jelčenka“, stoji na stranicama ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki mediji prenose kako je Barack Obama održao izvanrednu tiskovnu konferenciju na kojoj je rekao kako je očigledno da referendum na Krimu narušava ukrajinske i međunarodne zakone.

„Čini mi se da je jedina šansa da se ovo riješi diplomatski“, rekao je Obama te naglasio kako je za to nužno da se ruska vojska povuče u svoje baze, da se poveća broj promatrača u Ukrajini te dijalog s ukrajinskim vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S Ruske strane stigao je prijedlog rješavanja krize koji je Ukrajina odlučno odbacila, smatrajući ga neprihvatljivim, prenosi Gazeta Wyborcza.

„Prijedlog koji su predstavili Rusi, a koji se tiču rješavanja krize u Ukrajini izgleda kao da Rusija sanja ponavljanje sporazuma o pitanju Poljske iz 1945. godine zaključenog na Jalti“, rekao je švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt na svom Twitter profilu.

Ministarstvo vanjskih poslova Rusije predložilo je “grupu potpore Ukrajini” koja bi trebala pomoći, između ostalog u „potvrđivanju prava Krima na odlučivanje o svojoj budućnosti u skladu s rezultatima referenduma te u promptnom ispunjavanju obaveza koje proizlaze iz sporazuma potpisanih 21. veljače od strane lidera ukrajinske opozicije i tadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodano je i kako grupa treba pomoći u neodgodivom jedinstvenom sazivu parlamenta na kojem će se odlučiti o jednakom zastupanju svih ukrajinskih regija. Na sazivu bi se napravio projekt novog federacijskog ustava koji bi se izglasao na općenarodnom referendumu.

Novi ukrajinski temeljni akt trebao bi anticipirati, između ostalog, davanje ruskom jeziku statusa drugog službenog jezika, a ostalima status regionalnih i manjinskih jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version