Iako je riječ o vrlo korisnom alatu, Google Maps ostavlja puno pitanja o privatnosti svojih korisnika. Nasreću, postoji nekoliko stvari koje oko toga možete napraviti, prenosi tportal.
Google Maps pruža mogućnost lakšeg putovanja kao i snalaženja u nepoznatim lokacijama tijekom svakodnevnog kretanja – bilo vozilom, bilo pješice. Googleova popularna aplikacija za navigaciju koristi GPS lokacije, no problem je u tome što Google sakuplja korisničke informacije da bi poboljšao svoj sustav i, među ostalim, shvatio što vas zanima, pa vam sukladno tome ponudio nekoliko prikladnih oglasa.
Neki korisnici, s opravdanjem, oklijevaju oko korištenja Googleovom aplikacijom zato što cijene svoju digitalnu privatnost. Nasreću, Google Maps nudi nekoliko opcija uz pomoć kojih korisnik može koliko-toliko preuzeti kontrolu nad informacijama koje šalje američkom tehnološkom divu. Postoje tri trika koji mogu pomoći pri bijegu od budnih očiju Google Mapsa.
Brišite dane na svojoj vremenskoj traci
Najsigurniji način “brisanja tragova” na Google Mapsu je brisanje vremenske trake vaših lokacija unutar aplikacije. Google Maps tamo pohranjuje detalje svakog vašeg putovanja, a vi te podatke možete izbrisati. Štoviše, aplikacija nudi mogućnost brisanja segmenata, kao i cijelih putovanja tijekom dana. Da biste izbrisali podatke s vremenske crte pritisnite na svoju fotografiju unutar polja za pretragu.
> Koristite WhatsApp? Pazite da se prevaranti ne dokopaju vašeg broja – evo i kako!
Vidjet ćete izbornik i tamo kliknite na svoju vremensku traku (Timeline). Nakon što u nju uđete, možete brisati dijelove povijesti navigacije pritiskom na tri točkice pored dana i izborom opcije za, pogodili ste, brisanje tog dana (Delete day).
Isključite povijest lokacija
Isključivanje povijesti lokacija druga je izvrsna opcija koja će Google Maps spriječiti u pohrani i praćenju vaše lokacije. Vodite računa da je ova funkcija, ako je niste mijenjali, automatski aktivna. Povijest lokacija dijeli vaše lokacije s Googleovim uslugama da bi vam slala ciljane reklame. Google možete spriječiti od kontinuiranog praćenja preko ostalih aplikacija ako tu opciju stavite na “isključeno”. Automatsko brisanje povijesti lokacija možete postaviti da se briše svakih 3, 18 ili 36 mjeseci.
Pritisnite na svoju profilnu sliku u traci za pretragu i u izborniku birajte postavke. Tamo birajte lokacijske postavke (Google Location Settings). Nakon toga u novom izborniku skrolajte prema dolje i birajte povijest lokacije, odnosno Google Location History.
Ako imate nekoliko Googleovih računa, na ekranu će se pojaviti pitanje da izaberete jedan od računa te, nakon što ste ušli u izbornik, isključiti povijest lokacija.
Koristite se inkognito modom
Inkognito način rada vrlo je popularan alat Google Chromea, a od nedavno je dostupan i u Mapsima. Riječ je o sigurnoj metodi švrljanja mapama bez bojazni za ostavljanje tragova. Dok je mod uključen, Mapsi će prestati pratiti pratiti vašu lokaciju.
Aplikacija na ovaj način neće pohranjivati vaše nedavne pretrage i povijest lokacija. Vodite, doduše, računa da dijeljenje lokacija, offline mape, pozadinska reprodukcija medija i još nekoliko značajki ne rade u inkognito modu.
Za odabir takvog načina rada pritisnite svoju profilnu fotografiju u traci za pretragu i u meniju aktivirajte Incognito Mode. Za gašenje tog načina rada, samo pritisnite na inkognito ikonicu u gornjoj traci za pretragu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa