Šumski požar koji je izbio u utorak u Ukrajini blizu centrale u Černobilu, poprišta najgore civilne nuklearne katastrofe 1986. godine, “pod nadzorom je” objavili su danas dužnosnici državne službe za izvanredna stanja.
“U 6 sati požar je savladan i zaustavljen. Stanje je pod nadzorom. Gašenje vatre se nastavlja”, priopćile su te službe.
Požar je izbio u 11.45 sati u utorak i proširio se na 320 hektara.
Na lice mjesta je za gašenje poslano 305 vatrogasaca kao i više desetaka vozila za spašavanje, tri zrakoplova i dva helikoptera.
Ukrajinska policija istaknula je u noći s utorka na srijedu da je pristupila evakuaciji stanovnika u toj zoni.
Već su u utorak vlasti uvjeravale da je stanje pod nadzorom i da nema nikakve opasnosti.
Zbog gašenja velikog šumskog požara Ukrajina je u stanje pripravnosti podignula i rezervne snage Nacionalne garde te policiju.
Strah je bio opravdan jer je požar došao na samo 15 do 20 kilometara od samog postrojenja u kojem je 1986. godine došlo do najveće nuklearne katastrofe u povijesti.
Ministar unutarnjih poslova Ukrajine Arsen Avakov na svojoj Facebook stranici objavio je kako se stanje pogoršava i tvrdi da je požarom ugroženo 400 hektara šume, no predstavnik Greenpeacea Rusije rekaoje na Radio Moskvi kako je požar oko Černobila katastrofalan te da bi prema satelitskim snimkama mogao zahvatiti područje od čak 10 tisuća hektara.
Ekolog Christoper Busby upozorio je da nije opasnost samo u postrojenju nego i kod izgaranja biljaka koje su upile radioaktivne tvari: “Drveće je tijekom katastrofe apsorbiralo radioaktivne tvari, a ono bilje koje je izraslo poslije apsorbiralo ih je iz zagađenog tla. Dok oni izgaraju to je kao da opet imate Černobil. Radioaktivne tvari se oslobađaju izgaranjem i odlaze u zrak, a ljudi ih udišu”.
S druge strane voditelj Zabranjene zone kaže kako su razine zračenja za sada normalne dok je područje pod vatrom “relativno čisto”. Inače, Zabranjena zona zapravo obuhvaća područje 30-ak kilometara oko nuklearke Vasily Zolotoverkh.
Tekst se nastavlja ispod oglasa