Site icon narod.hr

Vijeće sigurnosti UN ‘oštro osudilo’ sjevernokorejski nuklearni pokus

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u srijedu je na hitnim konzultacijama “snažno osudilo” novi nuklearni pokus Sjeverne Koreje i objavilo da će pripremiti “dodatne mjere” protiv te zemlje, što je eufemizam koji zapravo znači sankcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi koja je usvojena jednoglasno, uključujući sjevernokorejsku saveznicu Kinu, 15 zemalja članica Vijeća sigurnosti navodi kako su odlučile “odmah početi rad na takvim mjerama”, koje će biti obuhvaćene “novom rezolucijom Vijeća sigurnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovori o tom novom tekstu trebali bi potrajati nekoliko dana, piše agencija AFP.

U izjavi se ne precizira o kojim će “dodatnim mjerama” točno biti riječ, a pojam sankcija izravno se nigdje ne spominje, no kao jednu od mogućnosti agencije spominju proširenje popisa osoba i tvrtki koje su pod sankcijama zbog povezanosti s nuklearnim programom Sjeverne Koreje i na kojem je trenutačno 20 tvrtki i 12 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Članice Vijeća sigurnosti… podsjećaju da su već prije izrazile odlučnost da će poduzeti daljnje značajne mjere u slučaju novog nuklearnog pokusa Demokratske Narodne Republike Koreje. S obzirom na tu odluku i težinu prekršaja, članice VS UN odmah će započeti rad na takvim mjerama u novoj rezoluciji Vijeća sigurnosti”, rekao je urugvajski veleposlanik pri UN Elbio Roselli, koji ovog mjeseca predsjeda vijećem.

Sastanak su zatražili SAD, Japan i Južna Koreja nakon što je Sjeverna Koreja objavila da je izvela četvrti nuklearni pokus, ovaj put s hidrogenskom bombom, a u izjavi koju je nakon njegovog završetka pročitao Roselli ističe se da zemlje članice Vijeća sigurnosti novi sjevernokorejski nuklearni pokus smatraju “flagrantnim kršenjem” prijašnjih rezolucija vijeća

Nekolicina rezolucija VS UN-a zabranjuje Sjevernoj Koreji bilo kakve nuklearne ili balističke aktivnosti pod prijetnjom sankcija. Novi nuklearni pokus odmah su osudile sve najveće sile svijeta i glavni tajnik UN Ban Ki-moon kao kršenje rezolucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi prijašnji nuklearni pokusi u listopadu 2006., svibnju 2009. i veljači 2013. izazvali su jačanje sankcija koje se prije svega odnose na banke i tvrtke povezane s nuklearnim ili balističkim aktivnostima Pjongjanga.

Sjeverna Koreja je u srijedu ujutro objavila da je provela uspješno testiranje hidrogenske bombe (H-bombe), oružja koje iskorištava energiju nuklearne fuzije i koje je višestruko snažnije od atomskih bombi (A-bombi) u kojima se energija oslobađa fisijom elemenata poput uranija i plutonija. Vijest o uspješnom testiranju hidrogenske bombe sjevernokorejska televizija je objavila nekoliko sati nakon što su agencije za praćenje seizmičkih aktivnosti iz više zemalja detektirale potres magnitude 5,1 u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispitivanje nuklearnog oružja.
Svjetske sile i organizacije odmah su oštro osudile sjevernokorejski pokus, no stručnjaci diljem svijeta izrazili su oprez prema tvrdnjama Pjongjanga ustvrdivši da zabilježena seizmička aktivnost odgovara puno slabijoj eksploziji.

Južna Koreja traži od SAD-a strateško oružje nakon sjevernokorejskog pokusa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južna Koreja pregovara sa SAD-om kako bi se na korejski poluotok rasporedilo američko strateško oružje, kazao je južnokorejski vojni dužnosnik u četvrtak, dan nakon što je Sjeverna Koreja objavila da je uspješno testirala hidrogensku bombu.

SAD i vojni stručnjaci izrazili su sumnju da se radi o hidrogenskoj bombi, no pozvali su na jačanje sankcija protiv izolirane države zbog njezina nuklearnog programa.

Podzemna eksplozija naljutila je i Kinu, a uzbunila je i Japan čiji je premijer Shinzo Abe kazao američkom predsjedniku Baracku Obami u telefonskom razgovoru da je potreban odlučni globalni odgovor.

Obama je razgovarao i s južnokorejskim predsjednikom Park Geun-hyeom o opcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnokorejski vojni dužnosnik kazao je Reutersu kako se s američkom stranom razgovaralo o raspoređivanju američkog strateškog oružja na korejski poluotok no odbio je otkriti detalje.

Nakon što je 2013. Sjeverna Koreja testirala nuklearno oružje SAD je poslao dva nevidljiva višenamjenska B-2 bombardera koji mogu biti opremljeni nuklearnim oružjem na let nad Južnom Korejom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki ministar obrane Ashton Carter u razgovoru s južnokorejskim kolegom Han Min Koom poručio je da SAD ostaje predan obrani Južne Koreje.

Američki službeni izvori u Washingtonu kazali su u četvrtak kako vjeruju da je Sjeverna Koreja detonirala jednu od svojih staromodnih atomskih bombi jer je snaga eksplozije odgovarala ranijim pokusima na istoj lokaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version