U Nišu, na obilježavanju 20. obljetnice Operacije Savezničke sile, poznatije kao NATO-vo bombardiranje Savezne Republike Jugoslavije, govorili su patrijarh Irinej, predsjednik takozvane Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. U svojem govoru Vučić je NATO-ovu operaciju koja je rezultirala prekidom rata usporedio s Jasenovcem, a uz bok Jasenovcu stavio je i Vojno-redarstvenu operaciju Oluja.
“Ma koliko radili protiv Srbije, Srbija je danas jača i snažnija nego ikad i to dobro moraju znati. Na to nas tjera budućnost i odgovornost koju za nju nosimo. I 20 godina poslije bombardiranja ta budućnost je najsvetija obaveza koju imamo i prema žrtvama i prema sjećanju. To je obaveza prema životu koja u ovoj zemlji tako krcatoj smrću mora postati najsvetija dužnost i nijedan više nikad ne smije biti proglašen greškom. Kao što oni ubijani u Jasenovcu, Jadovnu, Premilovcima, Golubnjači, Operaciji Oluja nisu bili nikakva greška već namjera nekih da nas u potpunosti unište”, ustvrdio je Vučić, a tijekom govora više je puta bombardiranje nazvao NATO agresijom.
Vučić se nakon svog huškačkog govora usmjerenog prema Hrvatskoj obratio čovjeku koji je preživio eksploziju mine te je i zaplakao.
Vučićeva usporedbu Oluje i NATO-ovog bombardiranja s Jasenovcem počinje na 1:21:00, a zaplakao je na 1:33:50.
Milorad Dodik: ‘Nisam od onih koji će im to ikad oprostiti’
Predsjednik tzv. “Republike Srpske” u BiH, Milorad Dodik, smatra da je NATO 1999. načinio stravični zločin agresije prema Srbiji, a prije toga i prema i RS, da je to bilo nepravedno, nepošteno i da se ne može oprostiti. “Srbija treba ujedinjena ujedinjena i s njom svi Srbi izvan Srbije”, dodao je.
“Šteta koju su nanijeli je ogromna, civilizacijska, a nisu smatrali da se treba ispričati. Nisam od onih koji će im to ikad oprostiti, i neću biti spreman preći preko toga. Obavljajući dužnosti, ali i kada budem običan čovjek, imat ću u sebi neoprostivo i tužno sjećanje na te dane kad su i Republici Srpskoj i Srbiji nanijeti tako teški gubici”, kazao je Dodik.
Patrijarh Irinej pozvao na obranu Kosova i Metohije
Patijarh Irinej pozvao je u Nišu, narod da se složi i ujedini u dobru, “da pobijedimo zlo koje nas je snalazilo, da obranimo naše svetinje na Kosovu i Metohiji, i da se borimo da tu svetu zemlju sačuvamo i ostavimo u naslijeđe onako kako su je nama preci ostavili”.
“Moramo se zbližiti i ujediniti u dobru, to nam je danas najpotrebnije. To je ono što želi naša povijest, naša kultura i naši preci koji su ostavili trag u povijesti i kulturi”, rekao je patrijarh pred oko 20.000 ljudi na državnoj svečanosti.
Zašto je NATO bombardirao Srbiju?
Dana 10. lipnja 1999. završili su napadi NATO snaga na Srbiju koji su trajali 78 dana. Oni su počeli zbog srbijanskih brutalnih vojnih napada na kosovske Albance, te egzodusa stotina tisuća Albanaca.
Egzodusi su bili praćeni velikim pokoljima Srba nad civilima i zarobljenicima.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je presudom ustanovio da su snage Srbije i SRJ tokom 1999. sprovodile raširenu i organiziranu kampanju terora, uključujući masovna ubojstva. Sudsko vijeće je konstatiralo da su zločini nad Albancima počinjeni na organiziran način, uz značajnu upotrebu srbijanskih državnih resursa.
Ustanovljeno je da su srpske snage počinile masovna ubojstva stotina Albanaca, uključujući žene i djecu u: Đakovici, Celinama, Beloj Crkvi, Maloj Kruši i Suvoj Reci. Tijela nekih od ubijenih kasnije su pronađena u masovnoj grobnici u Batajnici i drugim grobnicama u unutrašnjosti Srbije.