Tragični incident u Novom Mestu u Sloveniji, gdje je 48-godišnji muškarac preminuo nakon napada ispred noćnog kluba, izazvao je snažne političke reakcije i potaknuo javnu raspravu o sigurnosti građana. Zbog događaja dvoje ministara podnijelo je ostavke, dok oporba predvođena bivšim premijerom Janezom Janšom traži odlazak cijele vlade.
Janša je najavio i prosvjedni skup ispred parlamenta, kao i izvanrednu sjednicu Državnog zbora, dok premijer Robert Golob poziva na smirivanje situacije, odgovoran pristup i najavljuje radikalne mjere uz pojačanu policijsku prisutnost. Slučaj je dodatno otvorio pitanje sigurnosti i reakcije vlasti u trenucima kada građani očekuju brzo i odlučno djelovanje.
Ubojstvo od strane kriminalca, pripadnika romske zajednice
U Novom Mestu u Sloveniji preminuo je 48-godišnji muškarac nakon što ga je u nedjelju ujutro brutalno pretukla grupa Roma ispred noćnog kluba LokalPatriot. Žrtva je navodno došla pomoći sinu koji je bio izložen prijetnjama. Iako su ga liječnici uspjeli reanimirati, muškarac je kasnije preminuo.
Za napad je uhićen 21-godišnjak romskog porijekla, Sabrijan Jurkovič iz Šentjerneja. Jurkovič je ranije bio poznat policiji. Kao maloljetnik evidentiran je zbog imovinskih kaznenih djela i dva nasilna kaznena djela, od kojih je jedno bilo seksualni napad na osobu mlađu od 15 godina.
Nakon privođenja istražnom sucu Okružnog suda u Novom Mestu, osumnjičeniku je određen pritvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Jurkovič nije priznao krivnju, a protiv njega je podnesena kaznena prijava za nanošenje osobito teških tjelesnih ozljeda sa smrtnim ishodom, za što mu prijeti kazna od pet do 15 godina zatvora.
>U romskom naselju otac izudarao metalnom šipkom bebu staru 20 dana: Nije prvi slučaj nasilja
Dvoje ministara podnijelo je ostavke
Tragedija je izazvala snažne reakcije u Sloveniji. Ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar i ministrica pravosuđa Andreja Katič podnijeli su ostavke. Odluka ministara, kako navode, ima za cilj smirivanje situacije i pokazivanje političke odgovornosti u trenucima kada sigurnost građana dolazi u prvi plan. Oporba pak traži odlazak cijele vlade.
Premijer Robert Golob najavio je uvođenje “radikalnih mjera”, a policija će pojačano nadzirati grad kako bi osigurala sigurnost i smirila situaciju.

foto HINA/ STA/ lDaniel Novakovic/ ua
Janša je najavio prosvjedni skup ispred parlamenta te izvanrednu sjednicu Državnog zbora
Tragični slučaj u Novom Mestu ubrzo se pretvorio u političku temu s potencijalno ozbiljnim posljedicama za vladajuću koaliciju. Premijer Robert Golob i stranke koalicije pozivaju na smirivanje situacije i odgovoran pristup, naglašavajući da tragediju nije prihvatljivo iskorištavati za političke bodove.
Oporba predvođena bivšim premijerom Janezom Janšom kritizira vladu zbog navodnog nepostupanja i dvostrukih standarda u tretiranju zločina. Janša je najavio i prosvjedni skup ispred parlamenta te izvanrednu sjednicu Državnog zbora. Bivši ministar diplomacije Anže Logar ocijenio je da je Slovenija dosegnula “točku pucanja”, ističući probleme u sigurnosti, zdravstvu, socijalnom sustavu i gospodarstvu.
Vladajuća koalicija, s druge strane, nastoji pokazati odlučnost, premijer Golob stigao je u Novi Mesto odmah nakon događaja, odgovorni ministri podnijeli su ostavke, a najavljene su i “radikalne mjere” te pojačana prisutnost policije kako bi se osigurala sigurnost i smirila politička napetost.
>Masovna tučnjava u Kutini; građani zgroženi, ne i iznenađeni
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.