Austrijski aktivisti podnijeli kolektivnu tužbu protiv Facebooka

Austrijski aktivist službeno je u četvrtak sudu u Beču podnio kolektivnu tužbu protiv Facebooka zbog kršenja zakona o zaštiti privatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Max Schrems i 25.000 korisnika iz cijelog svijeta tuže veliku društvenu mrežu za višestruke povrede prava, u rasponu od nezakonitog utvrđivanja osobnih podataka do sudjelovanja Facebooka u programu nadzora PRISM američke obavještajne agencije NSA.”U osnovi tražimo od Facebooka da prestane s masovnim nadzorom i da usvoji adekvatnu i svima razumljivu politiku zaštite privatnosti, ali i da prestane prikupljati podatke o osobama koje čak nisu ni korisnici Facebooka”, izjavio je 27-godišnji Schrems u ovotjednom intervjuu za AFP.

Tužba je naslovljena protiv europskog sjedišta Facebooka u Dublinu, u kojem su registrirani svi korisnički računi izvan SAD-a i Kanade, dakle njih 80 posto od ukupno 1,35 milijardi Facebookovih korisnika.

Schrems je podnio tužbu protiv irske podružnice na građanskom sudu u Beču jer su po zakonu EU-a zemlje članice dužne provoditi sudske presude ostalih članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijski će suci, među ostalim, morati odlučiti o prigovoru Facebooka da austrijski zakoni ne dopuštaju kolektivnu tužbu. Schremsov odvjetnik ocijenio je taj prigovor neosnovanim.

U Facebooku nisu bili dostupni za komentar tužbe.

Interes za taj slučaj ogroman je pa su nekoliko dana nakon najave tužbe u kolovozu prošle godine tisuće ljudi, uglavnom iz Europe, ali i iz Azije, Latinske Amerike i Australije, odlučilo sudjelovati u tužbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju je Schrems ograničio broj sudionika na 25.000, a dodatnih 55.000 registrirano je za uključivanje u postupak u kasnijoj fazi.

Svaki tužitelj traži “simboličnih” 500 eura odštete.

Schrems je počeo svoju bitku prije gotovo četiri godine, za studija na Sveučilištu Santa Clara u Silicijskoj dolini, kada ga je po vlastitim navodima zaprepastio opći nemar prema europskim zakonima o zaštiti privatnosti. “U Silicijskoj dolini prevladava stav da u Europi možete činiti što god vam padne napamet” bez ikakvih posljedica, ističe Austrijanac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato je okupio aktivističku grupu Europa-v-Facebook (EVF), koja se zalaže za izmjenu sporazuma EU-a i SAD-a Safe Harbour iz 2000. o razmjeni podataka.

Usporedo s kolektivnom tužbom, Schrems i EVF također su podnijeli nekoliko pritužbi protiv Facebooka u Irskoj, koji su potom proslijeđeni Europskom sudu pravde (ECJ) jer su irske vlasti odbile pokrenuti istragu o navodnim kršenjima prava na privatnost.

Odluka Europskog suda pravde očekuje se u idućoj godini i mogla bi imati dalekosežne posljedice po tu američku tehnološku kompaniju i njezino poslovanje u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.