Belgijski kralj Philippe sastao se u ponedjeljak s političkim vođama u zemlji, dan nakon saveznih izbora koji ukazuju na teške pregovore o sastavljanju koalicije.
Glasači na sjeveru, nizozemskom govornom području, osnažili su desnu stranku Flamanski interes (Vlaams Belang), dok je umjerena nacionalistička stranka Novi flamanski savez (N-VA) izgubila dio podrške, ali je još uvijek najjaa stranka u parlamentu.
Istovremeno su Zeleni profitirali diljem Belgije.
Kralj se prvo susreo s premijerom Charlesom Michelom, uputivši ga da privremena vlada nastavi s radom. Kasnije se susreo s predstavnicima senata i donjeg doma te s nekoliko stranačkih lidera.
Oko 8 milijuna građana Belgije mogli su birati 150 predstavnika u zastupničkom domu.
Dugo su prisutne političke podjele između bogatog sjevera i siromašnijeg frankofonog juga. Rezultati izbora pokazali su osobito jaku podjelu.
Podrška Flamanskom interesu porasla je diljem zemlje na 12 posto, u odnosu na 3,67 posto na prethodnim izborima, dok je N-VA pao s 20,26 posto u 2014. na tek nešto više od 16 posto.
Socijalistička stranka (SP) skliznula je za dva postotna boda, na 9,5 posto, ali ostaje najveća stranka u frankofonoj regiji Valoniji i treća ukupno najveća stranka.
N-VA je bila u vladinoj koaliciji sa strankom sadašnjeg premijera Michela, ali je izašla u prosincu zbog neslaganja oko migracija. Kralj Philippe tada je imenovao privremenu vladu kako bi izbjegao prijevremene izbore.
Stranku Flamanski interes kao koalicijskog partnera odbacuju belgijske stranke centra, ali su u ponedjeljak vođe tih stranaka poručile da bi mogle sklopiti savezništvo s N-VA.
Očekuje se da će sastavljanje vlade u Belgiji biti dug i složen proces. Za sastavljanje vlade 2010. bio je potreban rekordni 541 dan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa