Bivši slovenski komunisti obilježili 25. obljetnicu odlaska s kongresa

U Ljubljani je u četvrtak sastankom sudionika tadašnjih događaja obilježana 25. obljetnica odlaska izaslanstva slovenskih komunista s 14. kongresa Saveza komunista Jugoslavije u Beogradu 22. siječnja 1990.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazalo se da je taj zadnji kongres jugoslavenskih komunista bio uvod u propast komunizma i raspad bivše Jugoslavije.

U slovenskom izaslanstvu koje se odlučilo na odlazak jer su odbijeni njegovi prijedlozi da se zaključci ne mogu donositi preglasavanjem bili su među ostalim tadašnji predsjednik slovenskih komunista Milan Kučan i Ciril Ribičič koji je vodio iazslanstvo, a najmlađi član bio je tada mladi Borut Pahor, sadašnji predsjednik.

Svi su se u četvrtak okupili u Ljubljani u Cankarovu domu, na obilježavanju tog događaja, istaknuvši da se radilo o hrabrom potezu koji je posljedično omogućio i kasnije osamostaljenje Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tada smo u Beogradu nakon dugo vremena osjetili da nam nije svejedno kako se gleda na slovensku povijest i kako se tretira demokratska ljevica”, prisjetio se Ribičič, ustvrdivši da su se slovenski komunisti zalagali za poštovanje različitosti i ljudskih prava, te za europeizaciju.

Kučan, koji je nakon osamostaljenja Slovenije dva puta bio izabran za predsjednika, prisjetio se pritisaka na slovenske komuniste od strane srbijanskih komunista koje je predvodio Slobodan Milošević, ali i partijske organizacije tadašnje JNA koji su Slovence željeli disciplinirati na načelim demokratskog centralizma.

“Pritisci su bili tako jaki da sam odgovorio da su slovenski komunisti odgovorni slovenskom narodu i slovenskoj radničkoj klasi, da smo najprije Slovenci, a onda Jugoslaveni”, kazao je Kučan, dodavši kako se tada pokazalo da jačanje demokratskih tendencija u tadašnjoj Jugoslaviji nije bilo moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.