Bivša slovenska premijerka Alenka Bratušek izjavila je u razgovoru za njemački Die Welt da je bila naivna kad je prihvatila strategiju nastupa pred Europskim parlamentom koju su joj savjetovali u Bruxellesu te da je to bio dodatan razlog njena neuspjeha da postane članicom nove Europske komisije, uz izostanak političke potpore u samoj Sloveniji i među glavnim političkim frakcijama u Europskom parlamentu.
Bratušek je bila ispitana pred dvama odborima Europskog parlamenta, odborom za okoliš i odborom za energiju, koji su na kraju velikom većinom glasova odlučili da nije primjerena za mjesto potpredsjednice Europske komisije zadužene za energetsku uniju. Glavna je kritika njenog nastupa bila u tome što je davala preopćenite i nesadržajne odgovore i nije ponudila svoju viziju energetske politike. No, Bratušek kaže da su joj takav neutralan nastup savjetovali na brifinzima u Bruxellesu stručnjaci iz Europske komisije, kako se ne bi zamjerila niti odboru za okoliš, u kojemu dominiraju ekolozi, niti odboru za industriju i energetiku, u kojemu je više zastupnika bliskih interesima industrije.
U razgovoru za njemački list “Die Welt” Bratušek je priznala da je takva strategija bila pogrešna. “Glupo je bilo što sam te savjete poslušala”, rekla je Bratušek, ali je priznala da je za neuspjeh i sama kriva. “Priznajem da sam počinila greške, ali nisam bila jedina koja ih je činila. Zato nije pošteno da nisam dobila novu šansu i mogla ponovo biti ispitana pred odborima”, rekla je Bratušek.
Podsjetila je da su neki od kandidata za Europsku komisiju prošli na ispitivanjima pred odborima Europskog parlamenta tek iz drugog pokušaja, jer su su iza njihove kandidature čvrsto stale vlade država iz kojih dolaze.
Bratušek je u razgovoru za njemački list rekla da su svi ostali kandidati za Europsku komisiju, pa i oni koji u prvim ispitivanjima na odborima nisu dobili potvrdu, dobili potporu svojih vlada i priliku za novo predstavljanje nakon čega su potvrđeni, što je njoj bilo uskraćeno, a nije imala ni potporu slovenske vlade. “Jean-Claude Juncker je bio jedini koji me je podržavao od početka do kraja”, kazala je Bratušek za Die Welt.
Bratušek je u četvrtak Junckeru priopćila odluku da odustaje od kandidature, kako bi slovenskoj vladi i Junckeru olakšala postupak odabira nove kandidatkinje. No, u priopćenju na Facebooku prije toga ona je navela da se je protiv nje mjesec dana vodila intenzivna kampanja kako bi je se diskvalificiralo kao osobu nekompetentnu za visok položaj te da su “glavna snaga” te kampanje bile pojedine političke stranke u Sloveniji, ali i osobe i same zainteresirane za to da nakon njenog neuspjeha postanu kandidati. Time je Bratušek aludirala na Tanju Fajon, eurozastupnicu iz redova Socijalnih demokrata (SD) koju su kao alternativnog kandidata bile spremne podržati dvije vodeće skupine u Europskom parlamentu, ali i na ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, koji je također bio kandidat.
Bratušek je zaželjela više sreće Violeti Bulc, novoj kandidatkinji za Europsku komisiju iz Slovenije, koju je krajem tjedna predložila vlada premijera Mire Cerara, makar je ona po općoj ocjeni bez većeg političkog iskustva, a Stranka Mire Cerara (SMC), iz koje dolazi, nije predstavljena u Europskom parlamentu.
“Nadam se da će ona imati jednake mogućnosti kao i drugi kandidati”, rekla je Bratušek.
Tekst se nastavlja ispod oglasa