Njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu je podržala zahtjeve za reforme britanskog premijera Davida Camerona uoči odlučujućeg europskog summita glede ostanka ili odlaska Velike Britanije iz EU.
“Kao i David Cameron, smatram da je potrebno da mi u sklopu EU učinimo više u pogledu konkurentnosti, transparentnosti i birokracije”, naglasila je Merkel pred zastupnicima u Bundestagu.
“Ne radi sa se samo o interesima Britanaca, dapače, brojne točke su opravdane i razumljive” čak i u pogledu spornih ograničenja socijalnih davanja za unutareuropske migrante”, inzistirala je.
“Očito je da svaka zemlja članica mora moći štititi svoj socijalni sustav”, ocijenila je kancelarka, ponovivši Cameronov argument za traženje rezova u socijalnim davanjima.
Taj zahtjev je izazvao pobunu u istočnoj i središnjoj Europi, čije stotine tisuća državljana žive u Velikoj Britaniji i mogu koristiti tu pomoć čim potpišu ugovor o radu. Te zemlje žele da se ta mjera ne primjenjuje retroaktivno.
Pod pritiskom euroskeptika David Cameron je obećao referendum o ostanku ili odlasku svoje zemlje iz Europske unije, uz opasnost da izazove novu veliku krizu u trenutku kada je kontinent uzdrman neviđenom migracijskom krizom.
Konzeravtivni čelnik se nada da će postići kompromis tijekom summita 28 predsjednika europskih država i vlada u četvrtak i petak u Bruxellesu, što bi mu omogućilo organiziranje referenduma u lipnju.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk je 2. veljače predao niz prijeloga kao odgovore na britanske zahtjeve da bi se izbjegao izlazak Velike britanije iz EU, ali ključni sporovi nisu prevladani.
Tusk: Nema jamstva za sporazum o Brexitu
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk u srijedu je izjavio da nema “nikakvog jamstva” da će na summitu europskih čelnika u četvrtak i petak doći do dogovora između EU-a i Londona oko zahtjeva britanske vlade kako bi se izbjegao “Brexit”, izlazak Velike Britanije iz članstva EU-a, usprkos rastućem optimizmu da je sporazum na vidiku.
“Nakon konzultacija u posljednjih nekoliko sati, moram iskreno reći: još uvijek nema jamstva da ćemo postići sporazum. Razilazimo se u nekim političkim pitanjima i potpuno sam svjestan da će biti teško premostiti ih. Stoga vas sve pozivam da ostanete konstruktivni”, napisao je Tusk u pismu čelnicima Unije koji će pokušati postići dogovor s Londonom.
Velike Britanija je postavila četiri zahtjeva za svoj ostanak u zajednici 28 zemalja: ne diskriminirati zemlje nečlanice eurozone, staviti naglasak na konkurentnost, obnoviti suverenitet zemlje (primjerice, uvođenjem prava nacionalnih parlamenata na veto) i ograničiti socijalna davanja migrantima iz drugih zemalja članica Unije, osobito iz istočne i srednje Europe.
Cameron bi htio uvesti četverogodišnji moratorij prije svake isplate socijalne pomoći migrantima iz EU-a koji dolaze raditi u Veliku Britaniju, ali se taj zahtjev, ocijenjen diskriminirajućim, kosi sa slobodom kretanja robe i ljudi, jednim od temeljnih načela Unije.
London se nada da bi se konačan dogovor mogao postići na predstojećem summitu, što bi mu omogućilo da već u lipnju provede referendum.
Sve više rastu bojazni, piše Reuters, da bi Britanci mogli izglasati izlazak svoje zemlje iz Unije, destabilizirajući je politički i gospodarski, a u najgorem slučaju bi se mogla početi raspadati.
Tusk je u pismu također napisao da će summit biti “ključni trenutak za jedinstvo naše unije”, upozorivši da bi to “bio poraz ne samo za Veliku Britaniju i EU, već bi to bila geopolitička pobjeda onih koji nas pokušavaju podijeliti”.
Da bi mogući izlazak Britanaca iz bloka 28-orice bio “tragičan gubitak za Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i za sve Europljane”, slaže se i talijanski premijer Matteo Renzi, dok je njemačka kancelarka Angela Merkel kazala da je u “nacionalnom interesu” Njemačke da se Brexit izbjegne.
Tekst se nastavlja ispod oglasa