Britanija izdala plastičnu novčanicu od pet funta

Foto: Fah

Engleska središnja banka izdala je plastičnu novčanicu od pet funta s likom kraljice Elizabete II. na prednjoj strani i ratnog premijera Winstona Churchilla na naličju koja može ‘preživjeti’ pranje u perilici rublja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što je otpornija, plastična novčanica je trajnija i teška za krivotvorenje.

“Tanka je, feksibilna, otporna na prljavštinu i vlagu i može trajati dva i pol puta duže od papirnate novčanice”, objavila je banka.

Ima brojne sigurnosne detalje zbog kojih ju je jako teško krivotvoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Churchillov lik izabran je za naličje novčanice “jer je on bio jedan od najvećih državnika i jedni premijer koji je dobio Nobela za književnost”, objasnio je guverener Mark Carney.

Na novčanici je jedna od Churchillovih najpoznatijih izjava izgovorena 1940. na početku Drugoga svjetskog rata pred članovima parlamenta: “Mogu vam ponuditi samo krv, napor, suze i znoj”.

“Naše su novčanice čuvar kolektivnog sjećanja Ujedinjenog Kraljevstva i svjedočanstvo velikih postignuća naših najvećih pojedinaca”, rekao je. “Poput Churchilla i nova plastična novčanica izdržat će test vremena”, dodao je Carney.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plastične novčanice već su u upotrebi u Australiji, Kanadi i Rumunjskoj.

Britanci su potpisali peticiju kojom traže da na novoj novčanici od deset funta, koja bi trebala ući u upotrebu u ljeto 2017. bude žena, ovaj put spisateljica Jane Austen, a novčanica od 20 funta s likom poznatoga engleskog slikara Williama Turnera u upotrebi bi se trebala naći 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.