Glasanje o nepovjerenju britanskoj premijerki, kao čelnici Konzervativne stranke pokrenuto je jer 15 posto zastupnika iz redova stranke, odnosno najmanje 48 zastupnika, uputilo pisma predsjedniku Odbora 1922, Grahamu Bradyju, u kojima traži takvo izjašnjavanje.
Za njenu smjenu bilo je potrebno najmanje 159 glasova, budući da je 317 zastupnika pristupilo glasovanju. Ipak Graham Brady je tijekom čitanja rezultata obznanio kako je 200 zastupnika konzervativne stranke izrazilo podršku svojoj predsjednici i premijerki, a čak 117 glasova, uglavnom čvrstih euroskeptika i zagovornika čvrstog Brexita glasovalo je protiv.
Theresa May je također u govoru pred zastupnicima svoje stranke, prije samog glasovanja poručila kako se više neće kandidirati na izborima pa makar bili i privremeni, zato jer vidi kako mnogi njome nisu zadovoljni.
Iako je bilo potrebno minimalno 159 glasova, Theresa May ulazi u povijest kao premijerka s najmanje zastupnika svoje stranke na svojoj strani budući da je i John Mayor 1995. godine dobio više glasova u tadašnjem kriznom razdoblju.
Da je za nepovjerenje premijerki May glasovalo manje od 86 zastupnika, to bi se smatralo neuspjehom, javlja The Guardian, a u ovom slučaju postoji šansa za novi krug izglasavanja nepovjerenja i to u samom parlamentu. Naime, premijerka May je već izgubila čvrstu većinu u parlamentu budući da sjevernoirska stranka DUP više ne može podržati sporazum o Brexitu kojim se nameće granice između Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske.
Jacob Rees-Mogg: Prihvaćam rezultat, ali svejedno treba dati ostavku
Jedan od najutjecajnijih euroskeptika u Konzervativnoj stranci, Jacob Rees-Mogg izjavio je za BBC kako “prihvaća rezultate izbora, ali da premijerka May trebala dati ostavku”, što upućuje na mogućnost nastavka borbe kroz parlament.
I accept the confidence vote result but Theresa May should still meet the Queen and resign, says leading Conservative Brexiteer Jacob Rees-Mogg
Latest updates: https://t.co/eU9qe2rnbG pic.twitter.com/RyhydqNFmm
— BBC Politics (@BBCPolitics) December 12, 2018
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dodao je i kako je očito da Theresa May više nema podršku u Donjem domu stoga treba dati ostavku.
Čak 6 ministara dalo ostavku u Vladi Therese May zbog Brexita
Podsjetimo, nakon što su dva utjecajna ministra Vlade Therese May podnijela ostavku i to David Davis ministar za Brexit i Boris Johnson ministar vanjskih poslova u srpnju ove godine, nedavno je ostavku dao ministar za Brexit Dominic Raab.
Uz njega ostavke su dali ministrica rada i mirovinskog sustava Esther McVey, ministar za Sjevernu Irsku Shailesh Vara i državna tajnica za Brexit Suella Braverman izjavivši da ne mogu podržati dogovor o Brexitu. Ostavku zbog Brexita nekoliko dana prije ostalih dao je i Jo Johnson, ministar prometa i mlađi brat Borisa Johnsona. Svi navedeni nisu mogli podržati plan Therese May za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske Unije.