Dužnost povjerenice Vijeća Europe za ljudska prava preuzela Dunja Mijatović

Foto: Gunnar Vrang, wikipedia

Bosanskohercegovačka stručnjakinja za medijske zakone i regulacije Dunja Mijatović u utorak je preuzela dužnost povjerenice Vijeća Europe za ljudska prava, priopćeno je iz te institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mijatović je izabrana na tu funkciju na skupštini Vijeća u siječnju te je prva žena na tom položaju na kojem nasljeđuje Nilsa Muižnieksa koji je na toj funkciji proveo šest godina.

Dunja Mijatović završila je diplomski studij u Sarajevu 1987. godine nakon čega je magistrirala Europske studije na Sveučilištu u Sarajevu, Sussexu, Bologni i Londonskoj školi ekonomije.

Već 1998. godine jedna je od osnivačica regulatorne agencije za komunikacije u BiH, a 2015. godine dobitnica je Medalje Charlemagne kojom se prepoznaje doprinos osobe u medijima u procesu europskog ujedinjenja i razvoja europskog identiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Majka Dunje Mijatović bila srpska predstavnica u Predsjedništvu BiH 1992.-1996.?

Portal Republike Srpske, Intermagazin navodi kako je Dunja Mijatović kći Tatjane Ljujić-Mijatović koja je bila srpska predstavnica u predsjedništvu BiH od 1992. do 1996. godine kojim predsjedao Alija Izetbegović. Bila je veleposlanica BiH pri UN-u 1993. godine te je obnašala dužnosti zamjenika predsjedavajućeg Gradskog vijeća Grada Sarajeva i zamjenika predsjednika Savjeta za obrazovanje pri Federalnom ministarstvu obrazovanja u Sarajevu.

“Namjeravam zadržati ostavštinu rada prijašnjih povjerenika i održati sposobnost ove institucije da brzo i efikasno reagira u zaštiti ljudskih prava. Smatram kako su ljudska prava doista univerzalna i da sve države mogu biti predmet analize”, rekla je Dunja Mijatović preuzimajući funkciju povjerenice Vijeća Europe za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o prioritetima, nova povjerenica je naglasila kako je “njezina vizija jednostavna i kako se može sumirati u jednoj riječi – implementacija”.

Norme, rezolucije i sporazumi su tu da nas vode. No potrebna nam je i politička volja kako bi ih realizirali. To nije pitanje samo za vlade. Moramo znatno pokrenuti naša društva u njihovoj implementaciji i uključiti svakoga u dijalog o ljudskim pravima”, istaknula je Mijatović.

Vijeće Europe je međunarodna organizacija sa sjedištem u Strasbourgu čiji je cilj održavanje vladavine prava, demokracije i ljudskih prava u Europi. Osnovana je 1949. godine te ju sačinjava 47 država – cijela Europa osim Bjelorusije i Kosova, te Rusija, Turska i države Kavkaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće je u proteklom razdoblju prisutno u javnosti kao institucija koja je stvorila i provodi implementaciju Istanbulske konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.