Site icon narod.hr

EK sljedeći tjedan objavljuje dubinsku analizu 16 zemalja, među njima i RH

Povjerenik za ekonomske i monetarne poslove Olli Rehn najavio je u utorak da će Komisija sljedeći tjedan objaviti rezultate dubinske analize makrokenomske situacije u 16 zemalja Europske unije, među njima i Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rehn je na konferenciji za novinare u Strasbourgu, gdje je predstavio zimske ekonomske prognoze, najavio da će Komisija u srijedu, 5. ožujka objaviti izvješća s dubinskom analizom, koja je najavljena prošle jeseni na početku novog Europskog semestra.

Komisija je u svom izvješću o mehanizmu pravodobnog upozorenja jesenas zaključila da je potrebna dubinska analiza za 16 zemalja članica za koje se pretpostavlja da bi mogle imati problema s makroekonomskim neravnotežama i konkurentnošću.

Hrvatska se našla u skupini sa Španjolskom, Slovenijom, Francuskom, Italijom, Mađarskom, Belgijom, Bugarskom, Danskom, Maltom, Nizozemskom, Finskom, Švedskom, Velikom Britanijom, Njemačkom i Luksemburgom na temelju pokazatelja kojima EK mjeri “unutarnju i vanjsku konkurentnost” zemalja EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je nova članica Europske unije i dubinska će analiza pomoći da se razumiju priroda i mogući rizici povezani s vanjskom pozicijom, trgovinskom bilancom i konkurentnošću, kao i s unutarnjim pozicijama, navela je Komisija u izvješću o mehanizmu za upozorenje od 13. studenoga prošle godine.

Prema podacima Eurostata, moguće probleme s konkurentnošću signalizira prosječan pad udjela Hrvatske u svjetskom izvozu u petogodišnjem razdoblju od 2007. do 2012. za 24,7%. Komisija je kao plafon prihvatljivog pada udjela odredila 6%.

Vanjsku neravnotežu i slabiju konkurentnost Hrvatske signalizira i neto stanje međunarodnih ulaganja u odnosu na BDP od minus 89%. Komisija zabrinjavajućim smatra negativne vrijednosti veće od 35% BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Signal je moguće unutarnje neravnoteže i pomična prosječna stopa nezaposlenosti u trogodišnjem razdoblju od 2010. do 2012. od 13,8%. U Bruxellesu zabrinjavajućima smatraju stope više od 10%.

Vrijednosti ostalih pokazatelja Hrvatske, uključujući prosječni manjak u bilanci plaćanja po tekućem računu od 2010. do 2012. od 0,5% BDP-a ne sugeriraju probleme s konkurentnošću ni unutarnje odnosno vanjske neravnoteže.

Ispod je gornje dopuštene granice i dug opće države, od 56% BDP-a u 2012. Zabrinjava pak dug privatnog sektora koji je 2012. iznosio 132% BDP-a i time se gotovo izjednačio s prilagođenim plafonom u EU-u od 133% BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version