Site icon narod.hr

EU jača kontrolu granica

Foto: fah

Europske države provodit će od lipnja ove godine detaljnije provjere europskih građana koji ulaze u šengenski prostor na osnovi “zajedničkih pokazatelja rizičnosti” kako bi se otkrili borci koji se vraćaju iz ratnih područja i drugi opasni pojedinci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri unutarnjih poslova EU-a dogovorili su u četvrtak jačanje kontrola na granicama šengenskog prostora slijedom poziva čelnika EU-a da se to učini nakon islamističkog napada na francuski satirički časopis Charlie Hebdo.

Pogranične vlasti koristit će pokazatelje rizičnosti “prilikom provedbe sustavnih provjera putnika”, rekao je europski povjerenik za unutarnje poslove Dimitris Avramopulos, prenosi Reuters.

Dužnosnici nisu iz sigurnosnih razloga željeli ulaziti u pojedinosti o tim pokazateljima, no kazali su da bi oni mogli ciljati neke letove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazatelji rizičnosti omogućit će svojevrsno profiliranje potencijalno opasnih pojedinaca, rekao je jedan europski dužnosnik.

“Popis će se finalizirati s Interpolom u tjednima koji dolaze i bit će proveden uz potporu Frontexa”, europske agencije za kontrolu granica, rekao je Avramopulos.

Kada se uvedu novi protokoli, sumnjivcima će se dokumenti provjeravati elektroničkim putem, uz pomoć baza podataka sigurnosnih agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutačno se samo oko 30 posto putovnica provjerava elektroničkim putem prilikom ulaska ili izlaska iz šengenske zone kako bi se utvrdilo jesu li izgubljene, ukradene ili krivotvorene.

Daljnji korak moglo bi biti uvođenje provjera svih europskih građana koji ulaze u šengenski prostor, no ministri su odlučili da to za sada neće učiniti jer bi se time produljilo čekanje na zračnim lukama.

Na sastanku je bilo riječi i o borbi protiv ilegalne imigracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj ilegalnih prelazaka granice povećao se 2014. tri puta u odnosu na godinu dana prije, sa 100.000 na 274.000, po podacima Frontexa. Velika većina imigranata stigla je preko Mediterana, a pritom je poginulo najmanje 3500 ljudi.

Jedan od prijedloga koji se razmatra je rješavanje zahtjeva za azil u trećim, tranzitnim zemljama.

To bi moglo biti povjereno Visokom povjereništvu UN-a za izbjeglice (UNHCR) ili Međunarodnoj organizaciji za migracije, rekao je jedan diplomat, prenosi France Presse. “Nakon što odobri zahtjev, EU bi primio izbjeglicu na svoj teritorij”, rekao je. “Problem je što sve to mora biti na dobrovoljnoj osnovi”, rekao je.

Francuska, Njemačka i Austrija podržavaju talijanske planove da se u Sjevernoj Africi, Sudanu i Nigeru uspostave prihvatni centri za izbjeglice. “No to će potrajati”, rekao je njemački ministar Thomas de Maiziere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik Avramopulos posjetit će uskoro u sklopu tih napora Egipat, Tunis i Maroko.

“Namjeravam posjetiti Tunis i Egipat, naravno i Maroko je uključen u moje planove, kako bi se u tom području stvorila zona” za borbu protiv krijumčarenja i ilegalne imigracije, rekao je.

Avramopulos je početkom mjeseca predložio angažiranje posebnih atašea za imigraciju pri delegacijama EU-a u trećim zemljama koji bi rješavali zahtjeve za azil u tim zemljama. Napominje ipak da je to “dugoročan projekt” i da još ništa nije odlučeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version