EU sumnja u Brexit do 2020., očekuje dulji rastanak

Foto: fah

Velika Britanija neće biti spremna za potpuno razdruživanje od Europske unije do kraja 2020. kako je bilo predviđeno, i EU se priprema za puno dulji rastanak, kazali su Reutersu visoki europski dužnosnici, a slično možda razmišlja i britanska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko diplomata i europskih dužnosnika upoznatih s pregovorima kazali su da mnogi smatraju da će prijelazno razdoblje biti duže zbog niza neriješenih pitanja, uključujući irsku granicu i podjele među Britancima u vezi toga kakve bi buduće trgovinske odnose trebali tražiti.

Dvojica visokih europskih dužnosnika kazali su da britanski pregovarači pokušavaju ispitati stajališta drugih vlada o mogućem produljenju 21-mjesečnog prijelaznog razdoblja koje je trenutačno na stolu, iako neki drugi smatraju da britanska premijerka Theresa May i dalje želi da se sporazum o slobodnoj trgovini počne primjenjivati od siječnja 2021.

May je javno zanijekala da želi više vremena. EU kaže da je spreman biti “fleksibilan” iako Francuska i neke druge članice otvoreno ističu da se protive tome da prijelazno razdoblje potraje godinama, strahujući da bi takav aranžman postao stalan i temelj za složen i dugoročan kompromis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Bruxellesu se ovaj tjedan vode formalni razgovori o prijelaznom razdoblju. Europski diplomati kazali su da je dogovor o njegovu produljenju moguć tek nakon što Britanija formalno iziđe iz EU-a u ožujku 2019. kako bi se zadržao pritisak nad Londonom da sklopi trgovinski sporazum ili se suoči s teškim gospodarskim posljedicama od 2021.

“Nitko ne vjeruje u prijelazno razdoblje do kraja 2020.”, rekao je jedan dužnosnik. “Ali ne želimo odmah predložiti produljenje – to je sredstvo pritiska na London u pregovorima.”

Dužnosnici priznaju da May ne može reći da bi mogla produljiti prijelazno razdoblje, koje bi obvezalo London da poštuje europska pravila i proračun a da o njima ne može odlučivati, što je jako nepopularno među zagovornicima Brexita. “Traženje produljenja sada razljutilo bi zagovornike Brexita koji žele napustiti EU brzo i pod svaku cijenu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Michel Barnier, glavni europski pregovarač koji će u petak izvijestiti medije o rezultatima ovotjednih pregovora, rekao je kako vjeruje da Britanija može dogovoriti sporazum o slobodnoj trgovini za manje od tri godine.

Pregovori s Južnom Korejom trajali su, primjerice, sedam godina, no europski i britanski dužnosnici napominju da Britanija već sada ima usklađene zakone s europskim pa nisu potrebne velike promjene.

Sklapanje prijelaznog sporazuma do ožujka trebalo je biti lakši dio pregovora nakon što se prošle godine mjesecima pregovaralo o tome koliko će London morati platiti EU-u za podmirenje svojih obveza i pravima tri milijuna europskih građana u Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nakon razgovora s May i britanskim ministrom za Brexit Davidom Davisom u Londonu u ponedjeljak, Barnier je rekao europskim veleposlanicima da je sporan niz pitanja.

Među njima je odbijanje Londona da da doživotna prava europskim građanima koji dođu u Britaniju nakon Brexita i do kraja 2020., njegov zahtjev da izbjegne nove europske propise s kojima se ne slaže, veće pravo glasa u pogledu kvota za izlov ribe i protivljenje kaznenom mehanizmu kojim bi mu se ograničilo pristup jedinstvenom tržištu.

Ako prijelazni sporazum ne bude dogovoren do summita EU-a 22. i 23. ožujka, to bi moglo odgoditi početak pregovora o budućem trgovinskom sporazumu, planiran za travanj.

A među najspornijim pitanjima je trgovina preko irske granice. Dvije strane dogovorile su u prosincu da će propisi u Sjevernoj Irskoj ostati jednaki onima u članici EU-a Irskoj, kao i da se neće mijenjati oni koji postoje između Sjeverne Irske i Velike Britanije dok bi Britanija imala pravo odstupiti od europskih pravila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne vidimo kako bismo to mogli riješiti, ne postoji rješenje. Tražimo od Britanije da predloži pravni tekst o tome, ali oni to ne žele, što pokazuje koliko je to velik politički problem za London”, rekao je jedan europski diplomat.

Britanski pregovarači trebali bi izvijestiti Barniera o svojoj viziji budućih odnosa s EU-om u petak, ali slabe su nade da će se stvari razjasniti.

Ako iz Londona ne stigne nikakva nova poruka, Barnier bi trebao državama članicama EU-a kasnije ovaj mjesec predstaviti pravni tekst o Brexitu, koji bi, kako EU trenutačno planira, uključivao ponudu širokog sporazuma o slobodnoj trgovini, ali ne i posebno prilagođeno i kreativno rješenje kakvo May želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.