Europska komisija povećava pritiska na Poljsku, kršeći načelo samostalnog odlučivanja država članica

epa05022410 Law and Justice (PiS) leader Jaroslaw Kaczynski (R) and candidate for new Prime Minister Beata Szydlo (L) during the inaugural sitting of the Sejm of VIII term in Warsaw, Poland, 12 November 2015. EPA/JACEK TURCZYK POLAND OUT

Europska komisija želi pojačati pritisak na Poljsku kada u srijedu bude raspravljala o novome zakonu o javnim medijima i ustavnom sudu, no prije disciplinskih mjera možda će zatražiti dodatna objašnjenja, rekao je visoki izvor iz Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon zadnjih događaja u Poljskoj, povjerenici (EK) održat će orijentacijsku raspravu o stanju u Poljskoj i okviru vladavine prava EU-a”, rekao je glasnogovornik EK-a Margaritis Schinas.
“Rasprava bi trebala biti osnova za dublju procjena stanja u konstruktivnom dijalogu s poljskim vlastima”, rekao je.

Poljska je u četvrtak dobila novi zakon o medijima prema kojem se ravnatelji javnog radija i televizije više ne biraju putem javnog natječaja već ih imenuje ministar financija. Pritisci na novu poljsku vladu koju je potpuno samostalno formirala stranka desnog centra Pravda i pravednost, zadiru duboko u temeljno načelo organizacije Europske Unije – subsidijarnost, odnosno pravo država članica da same uređuju unutarnja pitanja u svojim zemljama držeći se dogovorenih pravnih okvira. U slučaju novog zakona o medijima – poljska je vlada poduzela korake za podizanje kvalitete javnih medija i ograničavanje prevelikih troškova, baš kao što je to potrebno učiniti u Hrvatskoj sa HRT-om.

Schinas je prošli tjedan najavio da će se u srijedu održati samo orijentacijska rasprava, što još nije uvođenje mehanizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na pritiske lijevo-liberalnih političara i vlada unutar EU koji su sustavno napadali politiku mađarskog premijera Viktora Orbana kojom uspješno štiti obiteljske i kršćanske vrijednosti, Europaska je unija 2014. stvorila nov zakonski instrument, Okvir za rješavanje sustavnih prijetnji vladavini prava, koji predviđa preventivni i sankcionirajući meahnizam, a koji je, kako drže mnogi stručnjaci, suprotan temeljnom načelu subsidijarnosti Europske unije.

Postupak u tri stupnja predviđa sredstva pritiska kojima se zemlja treba potaknuti da poboljša svoje postupke prije nego što Bruxelles odluči primijeniti “nuklearnu opciju”, a ta znači oduzimanje toj zemlji pravo glasa i blokiranje pristupa fondovima EU u slučaju “sustavne prijetnje” vladavini prava.

Mađarski premijer Orban je prošli tjedan rekao da će uložiti veto na svaki pokušaj nametanja sankcija Varšavi, jer da su odluke koje je donijela nova poljska vlada u skladu sa vladavinom prava EU i spadaju u unutarnja pitanja Europske unije.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker rekao je kako vjeruje da će se sve moći riješiti dijalogom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.