Site icon narod.hr

Europski parlament glasovao o napretku zemalja s perspektivom članstva

Zastupnici Europskog parlamenta prihvatili su u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rezolucije o napretku nekoliko zemalja zapadnog Balkana na njihovu putu prema EU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament je prihvatio rezolucije o napretku Srbije, Kosova, Crne Gore i Makedonije. Bosna i Hercegovina i Albanija bit će na dnevnom redu krajem sljedećeg mjeseca.

Zastupnici su u rezoluciji pohvalili napredak Crne Gore i naglasili njezinu vodeću ulogu kao jedine zemlje u regiji koja otvara i zatvara pregovaračka poglavlja.

Pregovori sa Srbijom su službeno otvoreni, ali još nije započela s otvaranjem pregovaračkih poglavlja, Makedonija, koja kandidatski status ima još od prosinca 2005. još nema ni datum za otvaranje pregovora, Albanija također ima kandidatski status, ali još nema izgleda za brzo otvaranje pregovora, dok Bosna i Hercegovina i Kosovo još nemaju status zemalja kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament pozdravlja činjenicu da je Crna Gora potpuno usklađena sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, a od Podgorice traži daljnji napredak u borbi protiv korupcije, osiguranje neovisnosti pravosuđa i slobodu medija.

Crna Gora je pozvana da bez odgode i sporazumno riješi problem razgraničenja s Hrvatskom, a ako to ne bude moguće, da se spor riješi na Međunarodnom sudu pravde u Den Haagu, u skladu s principima međunarodnog prava.

“Rezolucija odražava pravednu sliku Crne Gore, hvaleći njezin napredak, ali istovremeno dajući savjet tamo gdje je poboljšanje potrebno. Privrženost Crne Gore prema EU je velika i bit će politički važna kako bi se sačuvala domaća međustranačka potpora. Pravna stečevina EU-a postavlja teška mjerila za članstvo, ali po mom mišljenju Crna Gora je i dalje na pravom putu”, rekao je Charles Tannock (ECR, UK), izvjestitelj za Crnu Goru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo

Zastupnici su poručili da bi nova kosovska vlada trebala hitno početi djelovati na ključnim reformama, u prvom redu povećati napore u području pravosuđa i vladavine prava, osigurati neovisnost sudstva te tražiti učinkovitu borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

“Današnje glasovanje i prihvaćanje rezolucije velikom većinom pokazuje snažnu potporu prema europskoj budućnosti Kosova. EU bi trebala ubrzati proces liberalizacije viznog režima za Kosovo, a vlada u Prištini mora napraviti konkretne korake i pružiti svojim građanima bolju budućnost. Ponovno smo jasno pozvali pet tvrdoglavih država članica EU-a da priznaju Kosovo”, rekla je izvjestiteljica Ulrike Lunaček (Zeleni/Austrija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonija

Zastupnici deveti put pozivaju Vijeće da bez odgode odredi datum za pokretanje pregovora, inače će riskirati potkopavanje vjerodostojnosti politike proširenja Unije.

Također ističu da pitanje imena te zemlje, koje osporava Grčka, ne bi trebalo biti prepreka u otvaranju pregovora, ali bi trebalo biti riješeno prije kraja pregovora o pristupanju.

Zastupnici naglašavaju da bi EU morao biti aktivnije angažiran u rješavanju pitanja imena te da bi visoka predstavnica trebala pokrenuti nove inicijative kako bi se prebrodila pat pozicija. Zastupnici pozivaju visoku predstavnicu da se angažira na omogućavanju dijaloga među svim političkim strankama i zaustavi polariziranu političku klimu. Također naglašavaju da vlada i oporba moraju osigurati konstruktivnu političku suradnju i ubrzati europski plan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Današnjm glasovanjem dali smo punu potporu europskoj perspektivi Makedonije. Sada je krajnje vrijeme da i Vijeće da svoje zeleno svjetlo za otvaranje pregovora. Makedonija i Grčka konačno trebaju naći rješenje oko imena, prihvatljivo za obje strane. Stabilna i prosperitetna Makedonija u interesu je svojih susjeda i Europe u cjelini”, rekao je izvjestitelj Ivo Vajgl, slovenski liberal.

Rezolucije Europskog parlamenta nisu pravno obvezujući dokumenti jer Parlament nema ulogu u samom tijeku procesa pristupanje neke zemlje, osim na početku i na kraju toga procesa, kada se bez pristanka Parlamenta proces ne može dovršiti ni potpisati pristupni sporazum.

Ipak, rezolucije imaju određenu političku težinu i šalju određenu političku poruku.

Ključnu ulogu u pregovaračkom procesu imaju zemlje članice koje konsezusom moraju odobriti otvaranje i zatvaranje svih poglavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version