Europski parlament nastavlja s napadima na poljsku borbu za život

Foto: Fah

Žestoku raspravu u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu izazvala su nastojanja u Poljskoj da se donese zakon o većoj zaštiti nerođenih života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su raspravljali o poljskom zakonu kojime bi se gotovo još više zaštitili nerođeni životi, ali i o pravu Europskog parlamenta da o njemu raspravlja.

Rasprava je počela izjavom povjerenice Europske komisije za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova Vere Jourove da Europska unija nema ovlasti nad politikama glede pobačaja te da se u tom području ne može uplitati u politike država članica.

Neki su se zastupnici s time u potpunosti složili dok je većina ipak, priznajući i da EP ne može donositi odluke u tom pitanju, primijetila da bi parlament trebao moći raspravljati o svakom pitanju koje nalazi relevantnim za politička i ljudska prava, izvijestio je Europski parlament. Ti su zastupnici tvrdili da prijedlog zakona iznesen u poljskom parlamentu predstavlja udar na prava žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska zastupnica u EP-u Biljana Borzan (SDP/S&D) smatra da su europarlamentarci i EU dužni “štititi prava Poljakinja, jer su one i građanke Unije”.

“Rasprava u Europskom parlamentu je bila vrlo žustra. Započela je skandiranjem poljskih aktivistica s galerije te nizom optužbi ekstremne desnice u EP-u da problem nije u nadležnosti EU. Poljakinje su građanke EU i naša je obaveza zaštiti njihova ljudska prava, moramo pokazati da solidarnost nema granica”, kazala je Borzan.

Zašto sve teze gospođa Genov i Sobol padaju u vodu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom rasprave poljski zastupnici s desnice su nazivali pobačaj “genocidom protiv Božje volje“.

Poljski zastupnici odbacili su u četvrtak nacrt zakona koji bi zaštitio nerođene.

Nakon što je jučer parlamentarni odbor za pravosuđe i ljudska prava sve iznenadio vraćanjem zakonskog prijedloga u zastupničku dvoranu i predložio odbacivanje, danas je parlamentarna većina, ostvarena zahvaljujući glasovima PiS-a, izglasovala odbacivanje zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska vladajuća stranka Pravo i pravednost (PiS) izglasovala je danas u poljskom parlamentu odbacivanje zakonskog prijedloga građanske inicijative “Stop pobačaju” o potpunoj zabrani pobačaja u toj zemlji i tako šokirala tamošnju javnost, kao i pro-life krugove.

“PIS i dalje podržava zaštitu života “, rekao je stranački čelnik Jaroslaw Kaczynski u parlamentu. “I dalje će poduzimati akcije u tome pravcu, ali to će biti promišljene akcije”, dodao je.

“Smatramo, međutim, kako bi ovaj projekt mogao stvoriti upravo suprotne učinke od onih koje njegovi pobornici žele”, rekao je.

Šokantan obrat u Poljskoj: Parlament odbacio zakonski prijedlog za veću zaštitu nerođenih

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, vladajuća stranka u Poljskoj Pravo i pravda (PiS), koja kontrolira parlament, općenito zagovara zabranu pobačaja. Usvojen 1993. godine, sadašnji zakon dopušta pobačaj u slučajevima silovanja ili incesta, ako trudnoća predstavlja rizik za zdravlje majke ili ako je fetus teško deformiran. Građanska inicijativa koju je u parlamentu podnio odbor Zaustavite abortus, savez različitih skupina protiv pobačaja, predviđa i da majke koje su napravile pobačaj završe u zatvoru.

Poljska: Novinari za zaštitu života djece i zabranu pobačaja

Poljska: Katolička Crkva poduprla zaštitu djece s Downovim sindromom od pobačaja, feministkinje protestiraju

U Poljskoj se prikupljaju potpisi da se onemogući pobačaj djece sa sindromom Down

Pola milijuna potpisa

Prijedlog zakona o zaštiti života prikupio je preko pola milijuna potpisa potpore, mnogo više nego što je potrebno za otvaranje parlamentarne rasprave o tome.

Osim kažnjavanja liječnika koji obavljaju pobačaje, traži se i da državne i lokalne vlasti ponude potporu ženama i obiteljima s hendikepiranom djecom i onima koji su rođeni kao posljedica silovanja ili incesta.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.