Utorak, 11 veljače, 2025
4.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Europski parlament o porastu vjerske netrpeljivosti: Lani 852 slučajeva zločina protiv kršćana

Podijeli

Podijeli

U Europskom parlamentu održana je u četvrtak 10. listopada 2024. plenarna rasprava na kojoj su zastupnici iz svih političkih grupacija izrazili zabrinutost zbog rasta vjerske nesnošljivosti, uoči izjave Europske komisije o toj temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je govora o antikršćanskim izgredima, a na tu temu posebno su bili aktivni zastupnici iz redova demokršćana, konzervativaca i grupacije „Domoljubi za Europu“. Brojni zastupnici osudili su prikaze sa svečanosti otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, za koje mnogi smatraju da je ismijavala Posljednju večeru. Istaknuta je zabrinutost zbog sve većega vandalizma nad crkvama i grobljima, odbacivanja kršćana na sveučilištima i radnim mjestima te poricanja judeokršćanske kulture u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Europski parlament stao uz Moldaviju i upozorio Gruziju: Ne možete sjediti na dvije stolice!&

U raspravi je sudjelovala i hrvatska zastupnica Željana Zovko koja je prije nekoliko dana u ime svoje grupacije europskih pučana izabrana za supredsjedateljicu skupine za međukulturni i međureligijski dijalog. Upozorila je na činjenicu da su kršćani druga najprogonjenija religijska skupina i da je u 2023. zabilježeno 852 slučajeva diskriminatornih zločina protiv kršćana u Europi, prenosi IKA.

„Europa se suočava ne samo s krizom vjerske slobode, već izravnom prijetnjom temeljnim vrijednostima europskog identiteta – poštovanju, toleranciji i ljudskom dostojanstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moramo stajati ujedinjeni protiv svih oblika mržnje, bez obzira na to jesu li usmjereni protiv kršćana, Židova, muslimana ili bilo koje druge vjerske skupine“, rekla je Zovko.

Potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas govorio je o jačanju antisemitizma te porastu islamske mržnje u Europi, a posebno se osvrnuo na jačanje netrpeljivosti nakon prošlogodišnjega napada Hamasa na Židove i Izrael. „Vjerska tolerancija dio je našega europskoga DNK. Sloboda vjeroispovijesti zaštićena je člankom 10. Povelje Europske unije.

EU mora težiti miru, suživotu, dijalogu i međusobnom razumijevanju, a ne polarizaciji“, rekao je Schinas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Progoni kršćana u sve više zemalja svijeta: Najteže je u Nigeriji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/ika

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci