Europski parlament za ograničenje emisija štetnih plinova u poljoprivredi

foto HINA/ Ivan ŠARAVANJA/ iš

Europski parlament podržao je ovaj tjedan stroža ograničenja za nacionalne emisije šest najvažnijih onečišćivača zraka, uključujući metan i amonijak koji su povezani s poljoprivredom, čime je otvoren put za teške pregovore s državama članicama o tom prijedlogu zakona koji bi mogao omogućiti uštedu 40 milijardi eura do 2030. objavio je Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski zastupnici glasovali su u četvrtak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu o izvješću Odbora za okoliš EP-a o reviziji direktive o gornjim granicama za atmosferske zagađivače (NEC direktiva), koja određuje limite za tvari koje se ispuštaju u zrak u svakoj od članica EU-a.

“Zagađenje zraka izaziva goleme ljudske i ekonomske troškove. Šteti također okolišu, u obliku eutrofikacije i acidifikacije, i ne zaustavlja se na granicama država članica”, kazala je zastupnica Julie Girling (Europski konzervativci i reformisti), autorica izvješća.

Zbog pritiska lobija europskih poljoprivrednika, zastupnici su iz prijedloga zakona izuzeli enterički metan, koji nastaje u probavnom sustavu stoke. Lobi Copa-Cogeca upozorio je zastupnike da će poljoprivrednici proizvodnju prebaciti izvan EU-a ako nova ograničenja ne budu realna, prenosi EurActiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljoprivreda odgovorna za 40 posto emisija metana u EU i 95 posto zagađenja amonijakom

Enterički metan ima “značajan udio u emisijama metana” u poljoprivredi, po Europskom uredu za okoliš (EEB). Poljoprivreda je odgovorna za 40 posto emisija metana u EU i 95 posto zagađenja amonijakom.

Metan ima kraći životni vijek, ali je mnogo snažniji staklenički plin od CO2. Pretvara se osim toga u ozon, također zagađivač zraka. Amonijak izaziva nitrifikaciju tla i acidifikaciju i prirodno se pretvara u fine čestice koje su štetne za ljudsko zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da bi se napredovalo, sektori koji su do sada učinili malo morat će učiniti više. Potrebni su napori svih sektora, uključujući poljoprivrednu industriju. Cilj nam je bolja i zdravija poljoprivreda”, poručio je zastupnicima povjerenik za okoliš Karmenu Vella

Odbor za poljoprivredu EP-a tražio je da se ograničenja za metan i amonijak izbace iz zakona

Vella je istaknuo da apsolutno nema potrebe da se mijenja struktura ili smanjuje broj domaćih životinja kako bi se ostvarili ciljevi prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbacio je također tvrdnje nekih zastupnika da će se životinje zbog granica za emisije metana morati držati unutra, što bi škodilo njihovu zdravlju.

“Troškove ovog zakona snosit će gotovo posve industrija, promet i kućanstva, a samo 2 posto poljoprivreda”, istaknuo je Vella.

Prijedlog zakona odnosi se na šest glavnih atmosferskih zagađivača – dušikove okside (NOx), lebdeće čestice (PM 2,5 mikrona), sumporni dioksid (SO2), metan (CH4), amonijak (NH3) i ne-metanske hlapljive organske spojeve. Predviđaju se nacionalna ograničenja do 2020., 2025. i 2030.

Komisija predložila ograničenje emisije metana za 30 posto do 2030.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija ovim prijedlogom zakona prvi put želi ograničiti emisije metana. Odbor za poljoprivredu EP-a tražio je da se ograničenja za metan i amonijak izbace iz zakona.

Odbor za okoliš tražio je veća ograničenja u odnosu na originalni Komisijin prijedlog. Komisija je predložila ograničenje emisije metana za 30 posto do 2030., što je Odbor podržao, te smanjenje emisija amonijaka za 27 posto, što je Odbor povećao na 29 posto. No amandmanima Parlamenta granica od 29 posto za amonijak ponovno je smanjena na 27 posto. To je tražila Europska pučka stranka (EPP), najveća skupina u EP-u, smatrajući da je viša granica nerealna.

EPP također upozorava da će emisije metana biti obuhvaćene posebnim europskim paketom zakona o smanjenju emisije stakleničkih plinova. No taj argument “dupliranja regulative” nije posve točan jer će države članice biti samo obvezne smanjiti ukupnu emisiju stakleničkih plinova i u teoriji se mogu posve fokusirati na druge plinove dajući poljoprivredi slobodne ruke, navodi EUobserver.

Zastupnici su glasovali da u zakon budu uključeni amonijak i metan te za uvođenje obvezujućih ciljeva za 2025. kako bi se osiguralo da članice ispune ciljeve za 2030.

Zastupnici traže da nova NEC direktiva uključuje i ograničenja za živu, ali prije bi se trebala provesti procjena utjecaja. Da bi prijedlog postao zakon, Parlament mora postići dogovor s Vijećem EU-a (države članice).

No njihova stajališta u tom pitanju toliko su oprečna da je NEC direktiva zamalo bila odbačena u sklopu nastojanja Europske komisije da smanji zakonodavno opterećenje.

Zagađenje zraka odgovorno je za više od 400.000 smrtnih slučajeva u EU svake godine. Zastupnica Catherine Bearder (liberali) kazala je da više ljudi umire zbog loše kvalitete zraka nego pušenja. Seb Dance (S&D) rekao je da je broj umrlih zbog zagađenja zraka bliži 700.000. U deset godina to je sedam milijuna, što odgovara stanovništvu Bugarske, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.