Srbija bi trebala ostvariti značajnije promjene u povodu kritika koje dolaze iz Bruxellesa, a prije svega u pogledu vladavine prava i slobode medija, poručila je zastupnica Europskog parlamenta Tanja Fajon, u intervjuu objavljenom u ponedjeljak u beogradskom tisku.
Fajon je za današnje Večernje novosti rekla da će, poslije promjena na čelu srbijanske vlade, Breuxelles pratiti što se događa u Beogradu.
“Dobili ste novu premijerku, pratit ćemo razvoj događaja i nadam se da će to biti pozitivan moment u odnosu prema EU”, rekla je slovenska europarlamentarka.
Eurointegracije su dvosmjeran put, ocijenila je Fajon i rekla kako bi u slučaju Srbije cijeli proces mogao ići brže te da nije riječ samo o tehničkim procedurama.
“Govori se da je to tehnički proces, ali svi dobro znamo da je na kraju i politički”, naglasila je Tanja Fajon.
Sugerirajući da je obostrano neophodan dodatni trud, Fajon drži da i novi sastav Europske komisije treba biti ambiciozniji prema proširenju Unije.
“Svi trebaju uložiti dodatne napore – Srbija u reformama, a EU u ambicijama prema cijeloj regiji, da bi integracija Zapadnog Balkana išla brže”, rekla je Tanja Fajon za beogradski list Večernje novosti.
Europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn poručio je ranije da će ukupni tempo pregovora Srbije u pristupanju EU odrediti pitanja vladavine prava, što idućih mjeseci mora postati prioritet vlasti u Beogradu.
Hahn je u intervjuu za portal European Western Balkans rekao kako se “ne radi samo o usvajanju relevantnih zakona, već i njihovoj efektivnoj primjeni, uključujući rano praćanje rezultata u praksi”, jer je Srbija još “u relativno ranoj fazi” primjene mjera na koje se obvezala otvaranjem poglavlja 23 i 24.
Ove poruke Johannesa Hahna uslijedile su nakon izjave srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića kako je na sastanku s šeficom eurodiplomacije Federickom Mogherini, početkom srpnja u Bruxellesu, zatražio da se precizira vremenski rok za članstvo Srbije u EU.
Europski povjerenik za proširenje i susjedsku politiku naglasio je kako Srbija mora napraviti daljnji bitan napredak u održavanju tempa pregovora, bez obzira na to koji su izazovi pred njom, bilo da je to sloboda izražavanja i medija, neovisnost, nepristranost i efikasnost sudstva, borba protiv korupcije, nediskriminatorsko djelovanje prema nacionalnim manjinama, postupanje o ratnim zločinima ili suradnja s Haškim tribunalom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa