(FOTO) Pompeo zaobišao Hrvatsku: SAD grade odnose sa srednjom Europom, svečano potpisan sporazum o vojnoj suradnji s Poljskom

epa08604821 Polish Defense Minister Mariusz Blaszczak (2-R) and US Secretary of State Mike Pompeo (2-L) sign the new US-Poland Enhanced Defense Cooperation Agreement (EDCA) during their meeting at the Presidential Palace in Warsaw, Poland, 15 August 2020. EPA/PAWEL SUPERNAK POLAND OUT

Nakon što je posjetio Češku, Sloveniju i Austriju, šef State Departmenta Mike Pompeo bio je ovaj vikend u Poljskoj gdje je potpisao ugovor o pojačanoj vojnoj suradnji SAD-a i Poljske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U subotu je prisustvovao proslavi legendarne pobjede poljske vojske nad komunstičkom Crvenom Armijom 1920. nakon I. svjetskog rata, kada je Lenjin odlučio vojni krenuti na Zapad u cilju proširenja komunističke tiranije. Poljska je tada spasila sigurno sebe od agresije Rusije, a vjerojatno i Zapad Europe kao mnogo puta u povijesti.

Pompeo je na svom putovanju Srednjom Europom upozorio mlade demokracije na prijetnje koje predstavljaju Rusija i Kina. U Poljskoj je prijem bio posebno topao, s obzirom na prijateljstvo Trumpa i konzervativnog poljskog predsjednika Duda, koji je početkom ovog mjeseca dobio drugi petogodišnji mandat.

> Dr. sc. Stjepo Bartulica o Pompeovom posjetu Sloveniji, Poljskoj, Češkoj i Austriji uz zaobilaženje Hrvatske

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska je na putu da postane ključna komponenta američke vojne nazočnosti u Europi, nakon što je u subotu sa SAD-om potpisala sporazum o vojnoj suradnji po kojem će dodatnih 1000 američkih vojnika biti stacionirano u toj zemlji. Šef State Departmenta Majk Pompeo i poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak potpisali su u subotu u Varšavi EDCA sporazum o pojačanoj vojnoj saradnji SAD i Poljske, piše slobodnaevropa.org.

Na osnovu tog sporazuma u Poljskoj će biti razmješteno po sistemu rotacije još oko 1.000 američkih vojnika, uz 4.500 koji su već sada tu na osnovu bilateralnih sporazuma, ili kao pojačanje istočnog krila NATO u Poljskoj. Svi se oni izmiču iz područja Njemačke istočnije prema Poljskoj, koja graniči s Bjelorusijom koja postaje novo potencijalno žarište nestabilnosti.

“Ne samo da će u Poljskoj biti više američkih vojnika, već i više američke infrastrukture, pojačana je garancija da će naši vojnici pred bilo kojom prijetnjom koja iskrsne pred Poljskom ili SAD stajati rame uz rame”, rekao je pred potpisivanje sporazuma predsjednik Poljske Duda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz multinacionalnu bojnu NATO-a pod američkim zapvojedništvom u istočnim dijelovima Poljske i oklopnu brigadu od oko 3.500 vojnika razmještenu u bazama na zapadu Poljske, sada će na još 20 lokacija u poljskim bazama biti razmješteno još oko 1.000 vojnika, a također i Zapovjedništvo V. korpusa američke vojske od oko 200 vojnika.

Poljska se u EDCA sporazumu obvezala plaćati režije i troškove vojnih baza, dok će američka strana snositi troškove municije, opreme i održavanja oružja.

Premijer Morawiecki i Pompeo razgovarali su i o energetskoj sigurnosti i ruskom plinovodu Sjeverni tok na dnu Baltika koji zaobilazi Poljsku, a također i o sigurnosti u razvoju 5G mreže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državna novinska agencija PAP je izvijestila da je poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak kazao kako je zemlja, ako bude potrebno, u stanju vrlo brzo povećati broj američkih vojnika na 20.000 ljudi.

Predsjednik Trump je rekao da je potpis ugovora vrhunac višemjesečnih pregovora.

„Sporazum će poboljšati našu vojnu suradnju i povećati vojnu prisutnost Sjedinjenih Država u Poljskoj radi daljnjeg jačanja odvraćanja od NATO-a, jačanja europske sigurnosti i pomoći osiguravanju demokracije, slobode i suvereniteta“, kaže se u Trumpovoj izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.