Gospodarski rast eurozone u prosincu najsporiji u više od četiri godine

Foto: Getty images

Gospodarske aktivnosti u eurozoni porasle su u prosincu najsporijim tempom u više od četiri godine, odražavajući posustajanje potražnje koja i na početku nove godine zadaje najviše glavobolje poslovnim čelnicima, pokazalo je mjesečno istraživanje londonske tvrtke Markit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone pao je u prosincu za 1,6 bodova u odnosu na prethodni mjesec, kliznuvši na najnižu razinu u više od četiri godine, od 51,1 bod.

Time je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka snizila početnu procjenu njegove vrijednosti za 0,2 indeksna boda.

“Krajem 2018. gospodarstvo eurozone prebacilo je u još nižu brzinu, uz znatno slabiji rast aktivnosti u odnosu na povišeni tempo na početku godine”, zaključuje glavni poslovni ekonomist Markita Chris Williamson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posustajanje gospodarskih aktivnosti zrcali slabljenje priljeva novih narudžbi koje su također u posljednjem prošlogodišnjem mjesecu zabilježile najslabiji rast od kraja 2014. godine, ističu u Markitu.

Williamson izdvaja i pad nerealiziranih poslova nakon gotovo četiri godine neprekinutog rasta, “budući da novi poslovi ne nadomještaju u potpunosti narudžbe iz prethodnog razdoblja”.

Dijelom je posustajanje aktivnosti u eurozoni u prosincu odražavalo i ‘nižu razinu aktivnosti u Francuskoj”, stoji u Markitovom izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mada bi se pad poslovnih aktivnosti u Francuskoj dijelom mogao pripisati prosvjedima ‘žutih prsluka’, slične olakotne faktore nije moguće identificati u ostatku regije”, upozoravaju u londonskoj tvrtki, izražavajući nadu da će problemi u automobilskom sektoru uskoro biti riješeni.

Williamson više pozornosti poklanja raspoloženju poslovnih čelnika koji ne očekuju skori oporavak potražnje.

“Bojazni odražavaju čitav niz nepovoljnih trendova, uključujući trgovinske ratove, brexit, pojačanu političku neizvjesnost, oscilacije na financijskim tržištima i sporiji rast svjetskog gospodarstva”, precizira ekonomist Markita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.