Prosvjedi poljoprivrednika zahvatili i Francusku: Mogli bi se proširiti po cijeloj državi

Prosvjedi
epa11096131 French farmers from the Occitanie region take part in a demonstration with their tractors in Valence d'Agen, southern France, 22 January 2024. Their demonstration no longer allows access to the Golfech nuclear power plant and highways are blocked. The farmers' demonstration was called by The Regional Federation of Farmers' Unions (FRSEA) and the Young Farmers of Occitanie under the slogan 'We walk on our heads' (meaning this makes no sense) to denounce tax increases and government policy. EPA/CAROLINE BLUMBERG

Nakon njemačkih, i francuski poljoprivrednici svoje nezadovoljstvo nacionalnom i EU politikom izražavaju prosvjedima. Nezadovoljni su sve većim troškovima, visokim porezima i vladinim ograničenjima. Prosvjedi su počeli su prošlog tjedna u regiji Occitanie u južnoj Francuskoj, a mogli bi se proširiti po cijeloj zemlji. Danas su najavili da će prosvjedovati koliko god bude potrebno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski poljoprivrednici blokiraju autoceste kako bi izrazili ljutnju i zabrinutost zbog sve većih troškova i birokracije na nacionalnoj i europskoj razini. Prosvjeduju zbog sličnih razloga kao i njihovi njemački kolege ranije ovog mjesec: visokih poreza i vladinih ograničenja.

>Njemačka nakon prosvjeda seljaka: Vrlo ozbiljno upozorenje vladi, problemi nisu riješeni

U ponedjeljak kasno popodne sastali su se s premijerom Gabrielom Attalom i ministrom poljoprivrede Marcom Fesneauom i razgovarali o razlozima prosvjeda. Nakon sastanka najavili su da će prosvjedovati dok vlada ne poduzme potrebne mjere.

>Kraj prosvjeda svinjogojaca, Pokrovac: Napravili smo dobru stvar za hrvatsku poljoprivredu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekli smo mu (Attalu) da nećemo pristati na riječi”, rekao je novinarima nakon sastanka Arnaud Rousseau, čelnik FNSEA, najvećeg francuskog poljoprivrednog sindikata. “Rekli smo (mu) da, kako bi izgradio samopouzdanje, treba otići na polje. Obvezao se da će se idućih dana sastati s poljoprivrednicima na terenu“, prenosi Reuters.

Foto: fah

Slična situacija i u drugim zemljama

Vlada je mjesecima govorila da će uvesti zakon kako bi pomogla poljoprivrednicima, ali je u nedjelju odgodila prijedlog na nekoliko tjedana, uz opravdanje ga želi poboljšati, prenosi portal Barron’s. Prosvjedi u Francuskoj, najvećem poljoprivrednom proizvođaču u EU i glavnom primatelju subvencija Zajedničke poljoprivredne politike bloka, dolazi nakon što su se slični prosvjedi dogodili posljednjih tjedana u Njemačkoj, Nizozemskoj, Poljskoj i Rumunjskoj.

Iako je bijes poljoprivrednika ponekad izazvan nacionalnim mjerama kao što je porez na gorivo u Njemačkoj, postoji široki konsenzus protiv strategije EU-a “od farme do stola” koja ima za cilj smanjiti upotrebu pesticida i nametnuti nova pravila za rješavanje klimatskih promjena na račun poljoprivrednika. Francuski poljoprivrednici među svojim pritužbama navode i birokraciju vlade, konkurenciju jeftinog uvoza i nestašicu vode. Mnogi kažu da su pritisnuti višim cijenama dizela za njihove traktore, plina, struje i gnojiva, dok se bore da to prenesu na kupce – proizvođače hrane i trgovce na malo – usred niskih veleprodajnih cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prosvjedi poljoprivrednika u Njemačkoj:Vlada ne popušta, prosvjednici najavljuju ‘nove akcije’

Ranije danas Rousseau je najavio da će ovotjedni prosvjedi pogoditi svaki dio Francuske.

“Da bismo postigli naše ciljeve, nasilje nije rješenje, ali nekim je poljoprivrednicima jednostavno dosta”, kazao je čelnik najvećeg sindikata farmera u zemlji na radiju France Inter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.