VIDEO nalazišta: Huda jama – jugokomunisti zakopali preko 3000 živih zarobljenika

Huda Jama je naselje u sastavu općine Laško u Sloveniji. Blizu naselja nalazi se rudnik Huda jama, a u sklopu rudnika je Barbarin rov u kojemu je 2009. godine pronađena masovna grobnica, a od 2011. godine je otvoren za javnost, te je posjet moguć uz prethodnu najavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je samo jedno od mjesta na kojima se nalaze žrtve poslijeratnih masovnih ubojstva jugokomunista, ubijenih nakon II. svjetskog rata. U Hudoj jami je slovenska državna komisija do kraja 2009. pronašla posmrtne ostatke 726 ubijenih bez prostrijelnih rana, koji su po pretpostavci živi zakopani. Kasnije se pokazalo kako je broj žrtava puno veći, čak nekoliko tisuća, oko 10 posto žrtava su žene. Pretpostavke kažu kako je u prvom rovu dubokom 48 metara oko 3000 tijela.

Jedno je to od brojnih stratišta i grobišta hrvatskih vojnika i civila ubijenih u Sloveniji u mjesecima svibnju i lipnju 1945.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri videa u tekstu prikazuju istraživanje jame. Mjesto gdje su posmrtne ostatke komunisti zatvorili s čak 100 metara raznog materijala i dva zida, jednim betonskim i to 85 centimetara debljine.

Komisija slovenske vlade za prešućene grobove na čelu s Jožom Dežmanom 27. listopada 2011. obavila je posljednju inspekciju prije otvaranja Barbarina rova za javnost. Bila je to prva skupina koja je u okno ušla bez zaštitne odjeće, bez zaštitnih maski, bez opreme za spašavanje, te nije trebalo potpisati izjavu u ulasku u okno na vlastitu odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sam put do grobišta unutar rudnika vodi više stotina metara dugim horizontalnim rudarskim oknom visokim do 180 centimetara, a na kraju okna je kosturnica s posmrtnim ostacima više od osam stotina žrtava.

Kosti žrtava su ostavljene u rudniku i improvizirano smještene u plastične kutije, te su, zbog drukčije mikroklime u odnosu na raniju, kada su bili sakriveni iza više pregrada od betona i gline, počeli trunuti i propadati, a nije sagrađena ni prava kosturnica niti su ostaci dostojno pokopane. Rodbina žrtava još ne može ući da položi cvijeće i upali svijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekadašnja rudarska strojarnica trebala bi biti preuređena u kapelicu, odnosno u molitveni prostor.

U Sloveniji je otkriveno preko 600 mjesta komunističkih egzekucija iz ratnog i poratnog razdoblja, a među žrtvama su uz pripadnike “poraženih vojska” iz II. svjetskog rata i civili. Od toga je izvršeno 185 sondaža tih grobišta te 60 ekshumacija, znači samo 10 posto, a rade se i popisi poginulih.

Višnja Starešina u dokumentarnom filmu “Neprijatelj naroda” prikazala represiju, strah i šutnju

Najbolje o teroru komunizma govori dokumentarni film “Neprijatelj naroda”, koji je svjedočanstvo o represiji, strahu i šutnji. Kroz obiteljske i osobne sudbine žrtava i kroz objašnjenja eksperata film dokumentira sustav komunističke represije: od masovnih poslijeratnih likvidacija i ciljane eliminacije inteligencije i građanske klase, do današnje šutnje. To je i priča o biljegu nepodobnosti kojeg neke obitelji nose već sedamdeset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vinko Kos je bio književnik i pjesnik za djecu, Zlatko Ognjanovac učitelj, zborovođa i prosvjetni inspektor, Jeronim Mlinarić općinski bilježnik, Vladimir Mrzljak državni službenik, Andrija Hebrang visoki dužnosnik komunističke partije, a Boris Novak tek maturant gimnazije. Nova komunistička vlast prepoznala je i u njima neprijatelje naroda i oni su nestali: 1945., 1946., 1949., godine, bez traga i bez groba . Režim je odlučio njihovo lice i njihovo postojanje zauvijek izbrisati iz sjećanja.

Premijera dokumentarnog filma održana je prije nekoliko dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.